Americká hypotéka

Potřebujete finanční prostředky na koupi auta, umoření dluhu, cestu kolem světa či cokoliv jiného a hledáte alternativu k drahým spotřebitelským úvěrům? Za předpokladu, že vlastníte nemovitost, je americká hypotéka možným řešením.

Publikováno 6. 6. 2013

Jak se můžete dočíst v našem článku Obecně o hypotékách, prokázání účelu bydlení standardně bývá u hypotéky nezbytnou podmínkou schválení úvěru. Pokud si chcete půjčit na něco jiného, než na záležitosti spojené s bydlením, nejčastějším řešení je využití spotřebitelských úvěrů, které jsou však v porovnání s penězi z hypotečního úvěru mnohem dražší (vyšší úroková sazba). Nicméně, v případě, že máte k dispozici nemovitost k zastavení, existuje pro vás i jiná možnost, jak získat finanční prostředky, ať již na vaši dovolenou, či cokoliv jiného, a tou je tzv. neúčelový hypoteční úvěr neboli americká hypotéka.

Obecně vzato, předpoklady pro získání tohoto úvěru jsou stejné jako u účelových (na koupi nemovitosti, rekonstrukci, refinancování) hypoték, avšak skutečnost, že banka vám půjčuje peníze jakoby “naslepo”, se projeví v parametrech úvěru. Například, u hypotéky na koupi nemovitosti vám je banka ochotna poskytnout úvěr ve výši až 120 % hodnoty zástavní nemovitosti (viz. poměr LTV), u amerických hypoték se toto procento u většiny bank nevyšplhá výše jak na 60%.

Dalšími běžnými ukazateli toho, jak rizikově banka půjčku hodnotí, jsou úroková sazba a doba splatnosti úvěru. V tomto případě se vyšší riziko projeví vyšší úrokovou sazbou (úvěr je dražší) a banka je ochotna vám půjčit na celkově kratší dobu, obvykle maximálně 20 let, oproti klasické hypotéce, kde doba splatnosti úvěru může být až 40 let.

  • Klient nemusí bance dokládat, k jakému účelu peníze využije – „peníze na cokoliv“
  • Tento typ úvěru je bankami posuzován jako rizikovější a tomu odpovídají i vyšší úrokové sazby, kratší doby splatnosti, nabízená doba fixace a další parametry úvěrové smlouvy
  • Úvěr je obvykle poskytován pouze do 50-60% LTV(loan-to-value), tedy banka poskytne úvěr v maximální výši 50-60% odhadní hodnoty zastavené nemovitosti
  • Některé banky umožňují kombinovat americkou hypotéku s hypotékou bez doložení příjmů

Konsolidace

Z podstaty této hypotéky vyplývá i to, že se jedná o vhodný nástroj ke konsolidaci vašich úvěrů. Ve zkratce to znamená, že veškeré vaše úvěry se splatí touto hypotékou, což povede ke zlepšení vašeho rodinného rozpočtu. Je to dáno tím, že úrokové sazby spojené s touto hypotékou, jakkoliv jsou vyšší oproti klasické hypotéce, jsou stále významně nižší než u spotřebitelských úvěrů.

Navíc může být celková doba splatnosti podstatně delší než u zmíněných spotřebitelských úvěrů (obvykle až 20 let) a to v konečném důsledku vede k podstatnému snížení výše měsíční splátky a tudíž ke vzniku volných finančních prostředků.Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH