Hypotéka a povodňové zóny

V dotazech, které nám posíláte, zaznívá poměrně často spojení povodňová zóna, nejčastěji v souvislosti s pojištěním nemovitosti. Pojďme se společně podívat, o co se jedná.

Publikováno 8. 10. 2014

Co jsou to povodňové zóny?

Povodňové zóny jsou zóny míry pravděpodobnosti výskytu povodně či záplavy. Tyto zóny najdeme v povodňových mapách, které jsou volně dostupné na stránkách České asociace pojišťoven (ČAP) (odkaz zde).

Typy zón

Typy zón jsou celkem 4 a jsou rozděleny následovně:

  • Zóna 1 – zanedbatelné nebezpečí výskytu záplav
  • Zóna 2 – nízké nebezpečí výskytu záplav (odpovídá území tzv. maximálního rozlivu)
  • Zóna 3 – střední nebezpečí výskytu záplav (odpovídá území tzv. 50 leté vody)
  • Zóna 4 – vysoké nebezpečí vzniku záplav (odpovídá území tzv. 20 leté vody).

Charakteristika zón a pojištění

Pokud se nemovitost nachází v 1. rizikové zóně, nehrozí nebezpečí povodně a nemovitost je proti tomuto riziku pojistitelná bez problémů. V 2. a 3. zóně se nacházejí oblasti, které jsou ohroženy možnou povodní a sazby pojištění mohou být navýšeny o rizikový příplatek. Rizikový příplatek se liší u pojišťoven a může být jiný jak u pojištění nemovitosti, tak u pojištění domácnosti. Objekty ve 4. rizikové zóně jsou zpravidla nepojistitelné proti nebezpečí povodně, na ostatní rizika se tato výluka nevztahuje.

Povodeň x záplava

Tyto dva pojmy se hodně pletou a některé pojišťovny pojišťují pouze jedno z těchto dou rizik. Mnoho lidí se potom rozčiluje, že pojišťovna nechce plnit. Oba pojmy se dají dobře definovat. Povodní se rozumí zaplavení území vodou, která se vylila ze břehů vodních toků nebo vodních nádrží (přehrad a rybníků), nebo která tyto břehy a hráze protrhla. Oproti tomu záplava je vytvoření souvislé vodní plochy, která po určitou dobu stojí nebo proudí a může být způsobena i z jiných zdrojů než vodních toků, např. dešťovými srážkami, táním sněhu, z vodovodních zařízení a nádrží apod.

Zjištění rizikové zóny z ČAP

Pokud využijete odkaz výše pro zjištění rizikové zóny třeba ve vašem místě bydliště, tak je nutné nejdříve souhlasit s licenčními podmínkami. Dále máte dvě možnosti. Buď výběr bodu přímo v mapě, nebo pomocí zadání adresy. Mapa zobrazuje rizikové zóny až od měřítka 1:96 000. Detail rizikové zóny kolem hledaného bodu se zobrazí až v pdf reportu, který bude odeslán na email.Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

Autor článku

Ing. Lucie Pohanková

lucie.pohankova@tilea.cz

724 689 811

Zobrazit profil

Podobné články

OMEZENÝ PROVOZ WEBU

OMEZENÝ PROVOZ WEBU Webové stránky svethypoteky.cz momentálně procházejí rozsáhlejší úpravou. Přecházíme na nový způsob správy obsahu a z tohoto důvodu jsou stránky pouze v omezeném provozu. Předem se omlouváme za…

Úvěrové registry II.

Úvěrové registry II. Pokračování článku o úvěrových registrech z předchozího týdne. V dnešním článku dokončíme popis jednotlivých úvěrových registrů, tedy Centrální registr úvěrů a SOLUS.

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen Tentokrát máme zajímavostí z finančního trhu poněkud více, ale určitě stojí za to. Jste zvědaví, co se odehrálo? Pojďme se na to společně podívat.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH