Hypotéka a životní pojištění

V souvislosti s hypotečním úvěrem se můžete setkat s životním pojištěním. Mohou ho nabízet poradci v bankách či finanční poradci.Je však toto pojištěné povinné? Musí si ho klient založit? Co by mělo obsahovat? Odpovědi na tyto otázky najdeme v tomto článku.

Publikováno 21. 7. 2014

Mít či nemít pojistku?

Hypotéka, neboli úvěr na bydlení, je často dlouhodobým závazkem, většinou na 20-30 let. Lidé řeší měsíční a jednorázové náklady, samotný proces vyřizování hypotéky a spousty dalších věcí, které souvisí se závazkem. Je toho tolik, že v závěru už není energie a chuť do studování nabídek na životního či rizikové pojištění, které má také podstatně důležité místo v souvislosti s dlouhodobým úvěrem.

První otázkou, která člověka napadne je, zda vůbec pojistku mít. Banky většinou již netrvají na životním pojištění, ale poskytují slevy z úrokové sazby, pokud jej klient má. Pokud má klient velký majetek nebo dostává dostatečný pasivní příjem (např. pronajímá byt), nemusí takové pojištění vůbec potřebovat. Nicméně, to se týká pouze velmi malé části obyvatel. Životní pojistka tedy není povinností (pokud to není vyloženě specifikováno jako podmínka ve smlouvě), avšak pro mnoho lidí je to "jistota", že příbuzní nebudou zatížení dluhem.

Smluvně svázaná životní pojistka s hypotékou

Další otázkou je, zda je vhodné životní pojištění svázat smluvně s hypotékou. Problém pojištění svázaných smluvně s hypotečním úvěrem je, že se omezuje pouze na potřeby úvěru. Zpravidla rodiny mají ale další výdaje a závazky, které takové pojištění nemusí řešit. Z tohoto důvodu bývá rozumnější a flexibilnější pojištění samostatné. Jeho nastavení je velice individuální a vzhledem k nedostatečnému přehledu možností, bývá vhodnější probrat jej s odborníkem, jenž může připravit několik nabídek, ze kterých si klient vybere.

Nejčastější chyby

Nejzákladnější chybou je, že se lidé rozhodují o výši krytí na základě mylných představ o platbě pojištění. Často slýchávám: „Rád bych platil pár set korun a měl maximálně dostupný luxus.“. To není správná úvaha. Samozřejmě, že cena je důležitá, avšak neměla by být hlavním kritériem výběru. V prvé řadě by se člověk měl zamyslet, jaké okolnosti ovlivní jeho výši příjmu a jak na tom bude finančně rodina v případě pojistné události. Poté je možné si nechat vytvořit nabídku a případně omezovat krytí.

Bohužel dochází k opačnému postupu, a tím pádem mají lidé pojistné smlouvy, které sice kryjí mnoho pojistných událostí, ale na malé částky.

Dále bývají smlouvy omezené pojistnými podmínkami a podstatné věci ve smlouvě chybí. Nemálo klientů poté nadává na pojišťovnu,že neplní tak, jak si představovali.

Chyby jsou na obou stranách a to na jak na straně poradců, tak na straně klienta. Poradci se nepodaří správně vysvětlit, jak by mělo vypadat adekvátní krytí vzhledem k finanční situaci rodiny a co si rodina může dovolit. Klienti zase řeší primárně cenu a zapomínají na pravý účel pojistné smlouvy.

Závěrem doporučuji nutnost pojistky probrat s finančním poradcem a pořádně zvážit, jestli se to vyplatí. Přeci jen nezapomeňte, že pojistka je výdaj, jehož návratnost vždy souvisí s nepříjemnou událostí.Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

Autor článku

Ing. Pavel Sedlák

pavel.sedlak@infia.cz

739 469 824

Zobrazit profil

Podobné články

OMEZENÝ PROVOZ WEBU

OMEZENÝ PROVOZ WEBU Webové stránky svethypoteky.cz momentálně procházejí rozsáhlejší úpravou. Přecházíme na nový způsob správy obsahu a z tohoto důvodu jsou stránky pouze v omezeném provozu. Předem se omlouváme za…

Úvěrové registry II.

Úvěrové registry II. Pokračování článku o úvěrových registrech z předchozího týdne. V dnešním článku dokončíme popis jednotlivých úvěrových registrů, tedy Centrální registr úvěrů a SOLUS.

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen Tentokrát máme zajímavostí z finančního trhu poněkud více, ale určitě stojí za to. Jste zvědaví, co se odehrálo? Pojďme se na to společně podívat.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH