Hypotéka a rozvod či rozchod

Dle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v Česku postupně přibývá lidí, kteří spolu žijí bez svatby a mají třeba i rodinu. Za poslední půlstoletí se počet takovýchto "manželství bez sňatku" zvedl pětkrát. Nyní je jich už přes 238.000. V roce 2012 se počet uzavřených manželství mírně zvýšil, když bylo zaznamenáno 45 206 manželství. V tomtéž roce dle tvrzení ČSÚ rozvedlo 26 402 manželství. Tento údaj však nezahrnuje rozchody párů, které žijí tzv. na psí knížku neboli ona "manželství bez sňatku". A jak už to bývá, většina párů, ať sezdaných či nesezdaných, se v určité fázi vztahu rozhodne pro koupi vlastní nemovitosti a budováni domova. Nemají-li dostatek vlastních finančních prostředků, je stále obvyklejší metodou koupě nemovitosti pomocí hypotéky.

Publikováno 15. 1. 2014

V případě nesezdaných párů (tedy těch se psí knížkou) mohou lidé volit, zda si hypotéku vezme jen jeden z páru a druhý tedy nebude vůbec hypotékou dotčen (nebude uveden v úvěrové smlouvě).

V manželství je tomu ovšem jinak. Pokud pár neuzavřel dohodu o zúženém jmění manželů či jinou formu smlouvy o omezení nabývání majetku a dluhů, musí ze zákona vstupovat do hypotéky oba současně. Potud je vše jasné a jednoduché.

Potíže nastanou, když se vztah zadrhne a partneři se rozhodnou rozejít, resp. rozvést. Jak v takovém případě postupovat? Co s hypotečním úvěrem? Je přeci nesmysl, aby jeden platil byt či dům druhého, přestože tam nebydlí a už nechce být s tím druhým ničím spojován.

S takovou situací banky počítají a umí ji řešit. Předpokladem je ovšem to, že se lidé dohodnou, komu připadne úvěr a nemovitost, a ten si pak na sebe přepíše hypotéku. Podmínkou banky je, aby dotyčný měl dostatečný příjem na splácení. Banka posuzuje tedy tzv. bonitu klienta spojenou především s příjmem, stejným způsobem, jako by se jednalo o žádost o novou hypotéku .

Jaké jsou tedy varianty řešení v případě manželů?

Jednoduše řečeno, buď situaci vyřeší soud, a nebo se pár na rozdělení domluví.

V případě dohody, lze situaci řešit již před soudním rozvodovým líčením. Zúčastnění podepíší dohodu o zúženém společném jmění manželů, která stanoví rozdělení majetku a především oddělené nabývání majetku a dluhů. Poté může jeden z manželů žádat o hypotéku, ve které bude již uváděn bez partnera.

Jestliže se partneři nedohodnou, určí rozdělení majetku soud. Majitel nemovitosti by poté měl zařídit, aby hypotéka, kterou byla koupě nemovitosti financována, byla přepsána na něj. K tomu je však nutný souhlas banky, která hypotéku poskytla. Dlužník může zůstat u původní banky a nebo si vyřídí novou hypotéku u jiné úvěrové instituce. Je nutné ovšem počítat s tím, že přechod k jiné bance bude finančně nákladný, pokud k přechodu nedochází v době konce fixace úrokové sazby. V každém případě se v obou případech příjem dlužníka posuzuje obdobným způsobem, jako by se vyřizovala nová hypotéka.

Jak je to s "manželstvím bez sňatku" ?

Nesezdaný pár má situaci relativně snažší. Rozhodnutí o dělení majetku a dluhů je většinou výhradně na nich samotných. V ostatním zůstává proces tzv. přeúvěrování stejný. Ten, komu nemovitost zůstává, se tudíž snaží domluvit se stávající či novou bankou na pokračování v úvěru za stávajících nebo nových podmínek.

A dostáváme se k již zmíněnému posuzování bonity a tedy příjmu žadatele a dalších souvisejících parametrů. Jestliže však příjem nestačí a nebo se některé další parametry ukáží jako nevhodné, banka neuvolní partnera (spoludlužníka) z hypotéky. V takovou chvíli se objevuje nutnost sehnat jiného vhodného spoludlužníka (ručitele) s dostatečným příjmem, odpovídající bonitou a vůbec ochotou s Vámi do toho jít

Jak vyplývá z výše uvedeného, řešení hypotéky je zpravidla podstatně komplikovanější v případě rozvodu, než rozchodu, kde není nutné řešit společné jmění manželů. Problémům lze částečně předejít, pokud je před svatbou sepsána dohoda o zúženém jmění manželů či jiná forma smlouvy o omezení nabývání majetku a dluhů, ovšem, jako u všech předmanželských smluv, se může jednat o velmi ožehavé předsvatební téma.Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

Autor článku

Ing. Pavel Sedlák

pavel.sedlak@infia.cz

739 469 824

Zobrazit profil

Podobné články

OMEZENÝ PROVOZ WEBU

OMEZENÝ PROVOZ WEBU Webové stránky svethypoteky.cz momentálně procházejí rozsáhlejší úpravou. Přecházíme na nový způsob správy obsahu a z tohoto důvodu jsou stránky pouze v omezeném provozu. Předem se omlouváme za…

Úvěrové registry II.

Úvěrové registry II. Pokračování článku o úvěrových registrech z předchozího týdne. V dnešním článku dokončíme popis jednotlivých úvěrových registrů, tedy Centrální registr úvěrů a SOLUS.

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen Tentokrát máme zajímavostí z finančního trhu poněkud více, ale určitě stojí za to. Jste zvědaví, co se odehrálo? Pojďme se na to společně podívat.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH