Hypotéka: Úvěrová smlouva a na co si dát pozor? - 1. část

Zná to každý, kdo měl schůzku v bance a chystal se podepsat úvěrovou smlouvu. Před Vámi se objeví spoustu textu, vy rozumíte každému pátému slovu a navíc bankéř na Vás mluví jako mimozemšťan...co s tím? Čemu věnovat nejvíce pozornost?

Publikováno 1. 10. 2014

Úvěrová smlouva je jeden z nejdůležitějších dokumentů, který u hypotéky podepisujete. Rozebereme si jednotlivé části smlouvy, které budou víceméně u různých bank podobně formulované. Jako vodítko nám bude sloužit úvěrová smlouva od ČSOB a tento článek shrne její první 4 části. Zbylé části budou rozebrány v následujícím týdnu.

Části úvěrové smlouvy

Úvěrová smlouva se skládá z 8 částí:

Ještě nad preambulí najdeme hlavičku, kde jsou napsány údaje o bance a o dlužníkovi, případně spoludlužníkovi. Na tomto místě je nutné zkontrolovat zejména osobní údaje jako jsou rodná čísla a adresy bydliště.

Preambule

První část tvoří již zmíněná preambule. V této části je uvedeno, že dlužník bere na vědomí i další dokumenty týkající se Smlouvy o úvěru. Jedná se především o sazebník, obchodní podmínky a přílohy. Podpisem smlouvy dlužník souhlasí se všemi podmínkami a povinnostmi těchto dokumentů a rozumí jim. S touto částí Smlouvy se nedá hýbat a slouží jako ochrana banky.

Výše úvěru a účel

Druhá část obsahuje informaci o celkové výši úvěru a jeho účelu. V této části úvěrové smlouvy si zejména zkontrolujte, zda-li je opravdu zapsán správný účel financování, případně správné rozdělení částek například pro refinancování a navýšení úvěru.

Úroková sazba

Další část smlouvy informuje o úrokové sazbě. Je zde stanovena její výše a doba, po kterou uvedená sazba platí. Tyto údaje doporučuji také zkontrolovat. Úroková sazba by vám měla být sdělena ještě před vyhotovením smluv a jsou v ní zahrnuty běžně slevy, např. za aktivní účet či pojištění. Doporučuji se zeptat tedy, jaké všechny slevy jsou v sazbě zohledněny a co musím tedy splňovat, aby nedošlo k navýšení sazby.

Čerpání úvěru

Poslední probíranou částí tohoto článku je čerpání úvěru. Čerpáním úvěru se rozumí poskytnutí finančních prostředků. Většinou jsou zde uvedena čísla bankovních účtů, kam budou finanční prostředky poukazovány. Pokud tedy například refinancujete hypotéku, tak tam bude zmíněná bankovní instituce a číslo účtu. Veškeré tyto věci banka nemusí vypisovat, ale může se odkázat na vámi dodané doklady k úvěru. V této části je také uvedeno datum posledního termínu čerpání, tj. termín, do kdy musí být finanční prostředky vyčerpány. Tento termín je opravdu velmi důležitý, tak si buďte jistí, že je ve vašich silách ho dodržet.

Tak to byl nástin toho, jak vypadá první polovina úvěrové smlouvy. Důležité informace jsem vypíchla a pokud i tak vás něco dalšího z tohoto článku zajímá, napište mi. Na druhou polovinu se podíváme příští týden.Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

Autor článku

Ing. Lucie Pohanková

lucie.pohankova@tilea.cz

724 689 811

Zobrazit profil

Podobné články

OMEZENÝ PROVOZ WEBU

OMEZENÝ PROVOZ WEBU Webové stránky svethypoteky.cz momentálně procházejí rozsáhlejší úpravou. Přecházíme na nový způsob správy obsahu a z tohoto důvodu jsou stránky pouze v omezeném provozu. Předem se omlouváme za…

Úvěrové registry II.

Úvěrové registry II. Pokračování článku o úvěrových registrech z předchozího týdne. V dnešním článku dokončíme popis jednotlivých úvěrových registrů, tedy Centrální registr úvěrů a SOLUS.

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen Tentokrát máme zajímavostí z finančního trhu poněkud více, ale určitě stojí za to. Jste zvědaví, co se odehrálo? Pojďme se na to společně podívat.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH