Koupě nemovitosti

Máte v plánu pořídit si vlastní dům, byt, pozemek či jinou nemovitost, ale chybí vám vlastní finanční prostředky? Tento typ hypotéky vám může pomoct takovou situaci vyřešit.

Publikováno 2. 6. 2013

Když se řekne „hypotéka“, většina lidí si vybaví právě tento druh úvěru. Jedná se o jeden z nejběžnějších druhů hypotéky, který slouží ke koupi domu, bytu, pozemku či jiné nemovitosti.

Při vyřizování tohoto úvěru se klient setká s typickými prvky schvalovacího procesu, jakými jsou prokázání účelovosti úvěru, dokládání příjmů, zjišťování celkové bonity klienta, stanovení odhadní ceny nemovitosti a dalších nezbytných náležitostí, jak jsou popsány v článku Obecně o hypotékách.

Výsledkem tohoto posuzovacího procesu jsou bankou navržené parametry smlouvy. Především se jedná o výši úrokové sazby, dobu fixace úrokové sazby a celkovou dobu splatnosti úvěru.

Dalším typickým rysem tohoto typu hypotéky je jednorázové čerpání úvěru.

  • Nutnost doložení příjmů za účelem posouzení bonity žadatele o úvěr
  • Nutnost zajištění úvěru jinou nemovitostí odpovídající hodnoty stanovené na základě znaleckého posudku
  • Jednorázové čerpání úvěru
  • Odlišnosti v ručení v případě koupě družstevního bytu

Koupě družstevního bytu

Koupě družstevního bytu je poněkud zvláštním případem hypotéčního úvěru na koupi nemovitost. Odlišnost totiž vyplývá z odlišné povahy vlastnictví nemovitosti. Kupovaný byt nelze použít jako zástavu, protože klient de facto vlastní pouze podíl v bytovém družstvu. Řešením je buď použití jiné nemovitosti jako zástavy (např. dům rodičů, jiná vlastní nemovitost) a nebo formou tzv. předhypotečního úvěru. Nutnou podmínkou poskytnutí tohoto typu úvěru je to, že k prodávanému bytu existuje prohlášení vlastníka a že daný družstevní byt bude ve lhůtě maximálně jednoho roku převeden do osobního vlastnictví. Po převodu bytu do osobního vlastnictví je předhypoteční úvěr umořen klasickou hypotékou a koupený byt je použit jako zástavní nemovitost (viz. zástavní právo)Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH