Když se řekne „hypotéka“, většina lidí si vybaví právě tento druh úvěru. Jedná se o jeden z nejběžnějších druhů hypotéky, který slouží ke koupi domu, bytu, pozemku či jiné nemovitosti.
Při vyřizování tohoto úvěru se klient setká s typickými prvky schvalovacího procesu, jakými jsou prokázání účelovosti úvěru, dokládání příjmů, zjišťování celkové bonity klienta, stanovení odhadní ceny nemovitosti a dalších nezbytných náležitostí, jak jsou popsány v článku Obecně o hypotékách.
Výsledkem tohoto posuzovacího procesu jsou bankou navržené parametry smlouvy. Především se jedná o výši úrokové sazby, dobu fixace úrokové sazby a celkovou dobu splatnosti úvěru.
Dalším typickým rysem tohoto typu hypotéky je jednorázové čerpání úvěru.
- Nutnost doložení příjmů za účelem posouzení bonity žadatele o úvěr
- Nutnost zajištění úvěru jinou nemovitostí odpovídající hodnoty stanovené na základě znaleckého posudku
- Jednorázové čerpání úvěru
- Odlišnosti v ručení v případě koupě družstevního bytu
Koupě družstevního bytu
Koupě družstevního bytu je poněkud zvláštním případem hypotéčního úvěru na koupi nemovitost. Odlišnost totiž vyplývá z odlišné povahy vlastnictví nemovitosti. Kupovaný byt nelze použít jako zástavu, protože klient de facto vlastní pouze podíl v bytovém družstvu. Řešením je buď použití jiné nemovitosti jako zástavy (např. dům rodičů, jiná vlastní nemovitost) a nebo formou tzv. předhypotečního úvěru. Nutnou podmínkou poskytnutí tohoto typu úvěru je to, že k prodávanému bytu existuje prohlášení vlastníka a že daný družstevní byt bude ve lhůtě maximálně jednoho roku převeden do osobního vlastnictví. Po převodu bytu do osobního vlastnictví je předhypoteční úvěr umořen klasickou hypotékou a koupený byt je použit jako zástavní nemovitost (viz. zástavní právo)