Jak to bylo dříve a jak je to nyní?
Ještě v minulém roce, když se vyřídil hypoteční úvěr a zastavila se nemovitost, dlužník se zavazoval, že neposkytne zástavu nemovitosti dalšímu subjektu bez souhlasu banky, což byl pouze smluvní závazek. V současné době to má již věcné důsledky.
Přísnější z těchto opatření je zákaz zcizení, v užším výkladu se jedná o zákaz prodeje nemovitosti, v širším ji dokonce nesmí vlastník ani pronajímat. Je nutné poslat návrh na výmaz zákazu zcizení, aby bylo možné nemovitost prodat. Bohužel jako obvykle v našich podmínkách není v oblasti zákona vše dokonalé.
Co je zákaz zcizení?
Zákaz zcizení je tedy opatření, omezující možnosti nakládání s nemovitostí a zároveň ztěžuje případné refinancování hypotéky k jiné bance. Jelikož ho používá většina bank, bude potřeba se zabývat refinancováním o dost dříve. Byla totiž také zřízena ochranná lhůta 20 dní katastru nemovitostí od podání návrhu na vklad, kdy se s nemovitostí nic neděje, pro případ podvodů či nesrovnalostí, a až po uplynutí této doby se zapisují změny na katastru nemovitostí. V případě přehlcení katastru nemovitostí toto však trvá v některých případech i tři měsíce.
Suma sumarum...
I přesto, že toto opatření zní negativně, má i svou světlou stránku. Jedná se o ochranu proti případným omylům katastru nemovitostí, kdy se staly případy, že vlastník nevěděl o změně vlastnictví a musel to řešit soudně. Pokud má sjednané právo zákazu zcizení, katastr nemůže vůbec omyl provést, protože nesmí zapisovat změny. Vlastník je tak chráněn.