Nový občanský zákoník a „Zákaz zcizení“ – 1. část

V roce 2014 byl uveden v platnost nový občanský zákoník. Spolu s ním vznikly dva nové pojmy spojené se zástavou nemovitosti. Banky začaly používat „Zákaz zcizení a zákaz zatížení.“ V tomto článku si vysvětlíme první pojem a to „zákaz zcizení“. V příštím týdnu vysvětlíme druhý pojem, tj „zákaz zatížení“.

Publikováno 7. 8. 2014

Jak to bylo dříve a jak je to nyní?

Ještě v minulém roce, když se vyřídil hypoteční úvěr a zastavila se nemovitost, dlužník se zavazoval, že neposkytne zástavu nemovitosti dalšímu subjektu bez souhlasu banky, což byl pouze smluvní závazek. V současné době to má již věcné důsledky.

Přísnější z těchto opatření je zákaz zcizení, v užším výkladu se jedná o zákaz prodeje nemovitosti, v širším ji dokonce nesmí vlastník ani pronajímat. Je nutné poslat návrh na výmaz zákazu zcizení, aby bylo možné nemovitost prodat. Bohužel jako obvykle v našich podmínkách není v oblasti zákona vše dokonalé.

Co je zákaz zcizení?

Zákaz zcizení je tedy opatření, omezující možnosti nakládání s nemovitostí a zároveň ztěžuje případné refinancování hypotéky k jiné bance. Jelikož ho používá většina bank, bude potřeba se zabývat refinancováním o dost dříve. Byla totiž také zřízena ochranná lhůta 20 dní katastru nemovitostí od podání návrhu na vklad, kdy se s nemovitostí nic neděje, pro případ podvodů či nesrovnalostí, a až po uplynutí této doby se zapisují změny na katastru nemovitostí. V případě přehlcení katastru nemovitostí toto však trvá v některých případech i tři měsíce.

Suma sumarum...

I přesto, že toto opatření zní negativně, má i svou světlou stránku. Jedná se o ochranu proti případným omylům katastru nemovitostí, kdy se staly případy, že vlastník nevěděl o změně vlastnictví a musel to řešit soudně. Pokud má sjednané právo zákazu zcizení, katastr nemůže vůbec omyl provést, protože nesmí zapisovat změny. Vlastník je tak chráněn.Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

Autor článku

Ing. Pavel Sedlák

pavel.sedlak@infia.cz

739 469 824

Zobrazit profil

Podobné články

OMEZENÝ PROVOZ WEBU

OMEZENÝ PROVOZ WEBU Webové stránky svethypoteky.cz momentálně procházejí rozsáhlejší úpravou. Přecházíme na nový způsob správy obsahu a z tohoto důvodu jsou stránky pouze v omezeném provozu. Předem se omlouváme za…

Úvěrové registry II.

Úvěrové registry II. Pokračování článku o úvěrových registrech z předchozího týdne. V dnešním článku dokončíme popis jednotlivých úvěrových registrů, tedy Centrální registr úvěrů a SOLUS.

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen Tentokrát máme zajímavostí z finančního trhu poněkud více, ale určitě stojí za to. Jste zvědaví, co se odehrálo? Pojďme se na to společně podívat.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH