Nový občanský zákoník a „Zákaz zcizení“ – 2. část

V předchozím článku jsme probrali zákaz zcizení, který se objevil poprvé letos v novém občanském zákoníku. Nyní se podíváme na zákaz zatížení, jež zní již přívětivěji.

Publikováno 14. 8. 2014

Co se zákaz zatížení?

Zákaz zatížení je možné zřídit ve dvou variantách. První je benevolentnější, druhá přísnější. Ta mírnější znamená, že na katastr nemovitostí můžeme vložit další zástavní právo jiného subjektu se souhlasem věřitele, jenž je na předchozím místě. To se používalo při refinancování i dříve. Původní banka byla na prvním místě a dala souhlas se zřízením zástavního práva nové bance, která vyrovnala původní hypotéku. Pak stará banka podala výmaz zástavního práva a nová banka se posunula na první místo. U druhé varianty musí věřitel odvolat zákaz zatížení, abychom mohli vložit další zástavu na katastr nemovitostí.

Je to skutečně tak špatné?

Obě opatření zní negativně, přesto lze na ně nahlížet i pozitivně. Banky samozřejmě využívají tyto pojmy pro těžší odchod klientů, nicméně mohli dosud bojovat s konkurenčními bankami. Zřejmě zapomínají, že mají nabídnout klientovi návrh úrokové sazby většinou nejpozději do jednoho měsíce od ukončení staré úrokové sazby. Nyní tento boj odpadá, protože rozumný klient, který chce ušetřit, nebude riskovat lhůty a projde si banky o čtyři až dvanáct měsíců předem. Domluví se, kde mu dají dobré podmínky a připraví si refinancování rovnou. Stará banka totiž ještě v tuto dobu neví novou úrokovou sazbu. Zároveň se klient vyhne zbytečnému stresu a vše si v klidu připraví. Pak když přijde stará banka s úrokovou sazbou, kterou zpravidla nabízí vysokou a klient se domlouvá na nižší, bude již pozdě. Paradoxně tento způsob ochrany přecházení klientů bude mít zřejmě opačné důsledky, než si banky přály.

Inspirace západním světem

Nový občanský zákoník se těmito pojmy nechal inspirovat západním světem, ale evidentně zapomněl na procesy, které jsou v naší zemi dosud dané. Například dlouhá doba na převod nemovitosti. Zřejmě dojde ještě k dalším změnám, aby se procesy zjednodušily, avšak se obávám, že to potrvá delší dobu.Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

Autor článku

Ing. Pavel Sedlák

pavel.sedlak@infia.cz

739 469 824

Zobrazit profil

Podobné články

OMEZENÝ PROVOZ WEBU

OMEZENÝ PROVOZ WEBU Webové stránky svethypoteky.cz momentálně procházejí rozsáhlejší úpravou. Přecházíme na nový způsob správy obsahu a z tohoto důvodu jsou stránky pouze v omezeném provozu. Předem se omlouváme za…

Úvěrové registry II.

Úvěrové registry II. Pokračování článku o úvěrových registrech z předchozího týdne. V dnešním článku dokončíme popis jednotlivých úvěrových registrů, tedy Centrální registr úvěrů a SOLUS.

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen Tentokrát máme zajímavostí z finančního trhu poněkud více, ale určitě stojí za to. Jste zvědaví, co se odehrálo? Pojďme se na to společně podívat.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH