Offsetová hypotéka – srovnání bank

Víte, co je to offsetová hypotéka? Mohlo by vás zajímat, v čem se vyznačuje, zdali se hodí pro vás, které banky ji nabízí nebo třeba, kde a kdy se tu vzala. Odpovědi na tyto otázky a porovnání nabídek jednotlivých bank naleznete v našem krátkém představení tohoto hypotečního produktu.

Publikováno 1. 10. 2013

Co to je?

Offset – v překladu do češtiny tento výraz znamená vyrovnat, vykompenzovat. V hypoteční praxi to znamená kombinaci spořicího účtu a hypotéky. Bilanční mechanismus zde vzájemně započítává zůstatek jistiny na hypotéce a zůstatek prostředků na spořicím účtu, takže úroky z hypotéky se platí pouze z rozdílu mezi jistinou a účtem.

Pokud si například vezmete hypotéku na 2 mil. Kč a na účtě budete mít 700.000. Kč, úroky budete platit pouze z 1,3 mil., což může výrazně ovlivnit měsíční splátky.

Kde to začalo

Offsetové hypotéky vznikly před více než 15 lety ve Velké Británii. Tamní vyspělost trhu a finančí gramotnost obyvatel je samozřejmě dál, než v naší domovině, nicméně i v této zemi trvalo řádku let, než se tento produkt začal běžně využívat.

U nás s prvním „offsetem“ přišla mBank, která jej kombinovala výhradně s variabilní úrokovou sazbou, nicméně toto je historie a mBank již tento produkt ve svém portfoliu nenabízí.

V současné době nabízejí offsetovou hypotéku na českém trhu pouze banky tři. Raiffeisenbank, GE Money a Fio banka. Pojďme se podívat na parametry offsetových hypoték, jak jsou těmito bankami nabízeny.

GE Money

GE money začala tento produkt nabízet od května 2013. Úroková přirážka činí oproti běžné hypotéce 0,4%. Úročení vkladů závisí na typu účtu, který si klient vybere z nabídky GE.

Nutno podotknout, že úročení běžných účtů bývá mizivé, zatímco úrok u hypotéky je vyšší o 0,4% a je tedy potřeba opravdu zvážit výhodnost offsetové hypotéky, abyste nakonec nepřeplatili více.

Offsetovou hypotéku lze využít od výše hypotéky 1,5 mil. Kč. Nejvyšší možná částka, kterou lze použít pro účely snížení je 30%. To znamená, že od jistiny hypotéky, ze které se vypočítávají úroky, můžeme pomocí offsetového spočicího účtu maximálně snížit o 30% výše jistiny. GE nabízí možnost zvolit si mezi variantami snížení měsíční splátky, či rychlejšího splácení. Tyto možnosti lze každý měsíc měnit.

Fio banka

Fio banka nabízí možnost, sjednat si k hypotéce tzv. hypospořící konto. Pokud zůstatek na tomto kontě překročí 50.000 Kč, nebude se o tuto částku úročit zůstatek jistiny hypotéky. Přirážka za offsetovou hypotéku je stejně jako v GE 0,4%.

Tato offsetová hypotéka má stejné podmínky, jako klasická. Lze ji zřídit s 1 až 5 letým dobou fixace i variabilní sazbou.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank nabízí offsetovou hypotéku s přirážkou k úrokové sazbě ve výši 0,17 - 0,81% v závislosti na délce doby fixace. Nevýhodou je nulové úročení volných peněz uložených na „offsetovém účtě“, tedy spořicím účtě přidruženém k hypotéce. Peníze uložené na tomto účtě tedy „nic nevydělávají“.

Naopak výhodou je možnost uložení až 100% prostředků na offsetový účet, takže teoreticky vzato byste nemuseli platit vůbec žádné úroky z hypotéky. Zřídit tuto hypotéku lze jak s variabilní, tak fixní úrokovou sazbou.

Verdikt poradce

Offsetová hypotéka má nesporné výhody, nicméně je vhodná spíše pro bonitnější klienty, podnikatele, kteří potřebují mít k dispozici volné prostředky. Vzhledem k přirážce na úrokové sazbě může být „offset“ finančně nákladnější než standardní hypotéka, a proto se vyplatí lidem až od určité výše volných prostředků.

K přesnému propočtu, který může být relativně komplikovaný, se poraďte s nezávislým poradcem, který na základě konkrétních možností klienta vyhodnotí a porovná jednotlivé produkty a navrhne nejvhodnější řešení.Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

Autor článku

Jan Staněk, DiS.

stanekjan@email.cz

725 739 311

Zobrazit profil

Podobné články

OMEZENÝ PROVOZ WEBU

OMEZENÝ PROVOZ WEBU Webové stránky svethypoteky.cz momentálně procházejí rozsáhlejší úpravou. Přecházíme na nový způsob správy obsahu a z tohoto důvodu jsou stránky pouze v omezeném provozu. Předem se omlouváme za…

Úvěrové registry II.

Úvěrové registry II. Pokračování článku o úvěrových registrech z předchozího týdne. V dnešním článku dokončíme popis jednotlivých úvěrových registrů, tedy Centrální registr úvěrů a SOLUS.

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen Tentokrát máme zajímavostí z finančního trhu poněkud více, ale určitě stojí za to. Jste zvědaví, co se odehrálo? Pojďme se na to společně podívat.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH