Pojištění domácnosti vs. nemovitosti

Každý se již s těmito názvy pojištění určitě setkal, avšak neustále se vyskytují případy, kdy se tato pojištění navzájem pletou. Pojďme si „uklidit“ a vysvětlit rozdíl mezi těmito pojištěními.

Publikováno 30. 7. 2014

Chalupa, rodinný dům, garáž,..

Pojistnou ochranu obytných budov a souvisejících staveb, které jsou součástí pozemku (či pozemků), a které jsou v jednotném funkčním celku s pozemkem, poskytuje pojištění stavby. Můžeme tedy pojistit rodinný dům, bytový dům, byty v osobním vlastnictví, garáž, rekreační chalupy či chaty. Kromě uvedených nemovitostí jsou součástí pojištění také další stavby, jako jsou ploty, bazény, skleníky apod.

Nábytek, obrazy,..

Pojistnou ochranu veškerého vybavení domácnosti, které slouží k provozu nebo k uspokojování potřeb členů domácnosti poskytuje pojištění domácnosti. Může se jednat třeba o vzácné obrazy, jízdní kola, PC, domácí kino a další. Pojištěny jsou i součásti stavby a příslušenství budov jako je třeba plovoucí podlaha, kuchyňská linka, obklady stěn.

Co když je dům rozestavěný?

Pojištění nemovitosti pokrývá i možnost pojistit budovu ve fázi výstavby. Kromě vlastní stavby je pojištěn také stavební materiál a dočasné objekty, zařízení staveniště potřebné k nově zahajované stavbě pojištěné budovy. Samozřejmě se vše výše uvedené musí nacházet na pozemku, kde se staví pojištěná budova. U pojištění rozestavěné nemovitosti jsou limity na plnění jednotlivých položek. Tyto limity se u pojišťoven liší.

Ve finančním poradenství se pro rozdíl mezi těmito pojištěními používá příklad s domkem pro panenky. Představte si dům pro panenky, který je plně zařízený. Vaše holčička se rozhodne, že ho chce zařídit jinak a tak vezme dům a otočí ho vzhůru nohama. Vše, co jí zůstalo v ruce, se pojišťuje jako nemovitost a to, co jí vypadlo, by se pojišťovalo jako domácnost.

V příštích článcích se dozvíte, na co si dát při těchto pojištění pozor a co nezanedbat, aby pojišťovna plnila a nedošlo ke krácení pojistného plnění.Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

Autor článku

Ing. Lucie Pohanková

lucie.pohankova@tilea.cz

724 689 811

Zobrazit profil

Podobné články

OMEZENÝ PROVOZ WEBU

OMEZENÝ PROVOZ WEBU Webové stránky svethypoteky.cz momentálně procházejí rozsáhlejší úpravou. Přecházíme na nový způsob správy obsahu a z tohoto důvodu jsou stránky pouze v omezeném provozu. Předem se omlouváme za…

Úvěrové registry II.

Úvěrové registry II. Pokračování článku o úvěrových registrech z předchozího týdne. V dnešním článku dokončíme popis jednotlivých úvěrových registrů, tedy Centrální registr úvěrů a SOLUS.

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen Tentokrát máme zajímavostí z finančního trhu poněkud více, ale určitě stojí za to. Jste zvědaví, co se odehrálo? Pojďme se na to společně podívat.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH