Refinancování

Máte hypotéku a končí vám fixační období? Refinancování nabízí mnohé možnosti, jak zajistit výrazně lepší podmínky úvěru a ulevit vašemu rozpočtu.

Publikováno 4. 6. 2013

Konec fixačního období je pro klienta příležitostí vyjednat nové podmínky úvěru, a to především výši úrokové míry, novou dobu fixace úrokové míry, ale i například splatit celou výši zbývajícího dluhu. Mnoho lidí tuto příležitost však z důvodu nedostatku času či z pouhé neinformovanosti promešká a na dobu dalšího fixačního období tím přijde o možnost ušetřit nemalý peníz.

Ke konci fixačního období (zhruba měsíc, ale v některých případech pouze 3 týdny předem!) klient obdrží od banky oznámení, ve kterém je bankou upozorněn na to, že končí období fixace úrokové sazby. Zároveň banka v tomto oznámení nabízí nové podmínky pro další fixační období, tzn. jednu, popř. dvě varianty úrokových sazeb pro různě dlouhá období jejich fixace (nejčastěji na 3 a 5 let).

Pokud klient na tento dopis nereaguje, je to bráno jako výraz souhlasu s navrženými podmínkami. Klient je v tomto případě zhruba týden před koncem lhůty vyzván k podpisu dodatku ke smlouvě. V tomto okamžiku je už téměř nemožné vyjednat jakoukoliv změnu či přechod k jinému hypotéčnímu ústavu.

Navzdory přesvědčení většiny klientů, že jim banka z důvodu jejich věrnosti a dobré platební morálky sama navrhne lepší podmínky, zpravidla se děje pravý opak. Banky se snaží využít určité a do jisté míry přirozené neinformovanosti klientů ohledně aktuální situace na hypotečním trhu a klientovi nabízejí průměrné až nadprůměrné úrokové sazby.

V této situaci lze využít konkurenčního boje mezi bankami a oslovit s možností přeúvěrování (refinancování) jinou banku, která je zpravidla ochotna v rámci získání nových klientů nabídnout výhodnější podmínky.

Administrativní náročnost refinancování úvěru je o něco menší než v případě zařizování nové hypotéky (banky uznávají původní odhad, nepožadují doložení příjmů, apod.) a i v tomto případě se doporučuje zvážit pomoc finančního poradce, který je dobře obeznámen s aktuální situací na trhu, je schopen oslovit více bank a vyjednat podstatně výhodnější podmínky a samozřejmě sníží i byrokracii s tímto procesem spojenou.

  • Splacení hypotečního úvěru novým výhodnějším úvěrem u jiné banky
  • Možnost vyjednat nové výhodné podmínky na další fixační období
  • Banky mají na klienty nižší nároky (uznání původního odhadu, nepožadují doložení příjmů,...)


Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH