Krátké statistiky z finančního trhu - srpen

Prázdniny máme za sebou, děti chodí do školy a celá republika se vrátila do klasického mimoprázdninového režimu. Finanční trh prázdniny neměl, ale spousty bankovních úředníků a pojišťovacích agentů je měla, a tak se toho moc o finančním trhu nepsalo. Nyní je však novinek mnoho, pojďme se na nějaké zajímavé podívat!

Publikováno 20. 9. 2014

"Bankovní daň"

Některé země Evropské unie budou platit zvláštní bankovní daň. Česká republika nemá v plánu tuto daň zavádět. Pro banky, které tuto daň budou muset platit to znamená, že budou muset omezit půjčky lidem a podnikům.

Jak jsou na tom banky z hlediska obchodů?

V porovnání s loňským rokem jsou na tom banky hůře. Dle dat ČNB vydělaly domácí peněžní ústavy v prvním pololetí 35,2 miliardy korun, což je o miliardu a půl méně než v minulém roce.Podniky nejeví zájem (nebo banky jsou příliš náročné na požadavky podniků) o nové úvěry. Růst bank je tažen hypotékami, které jsou z pohledu bank relativně nízkomaržové.

Nezaměstnanost v ČR

Míra nezaměstnanosti v naší republice na úrovni 7% byla v roce 2013 po Německu, Rakousku a Nizozemsku čtvrtá nejnižší v EU. Průměr v EU byl 11%. V ČR pracuje minimální počet osob na částečné úvazky (5,8%), kdežto v Nizozemsku je to až 50%! S tím souvisí i to, že Češi mají jednu z nejvyšších délek odpracované doby v hlavním zaměstnání. V ČR je to 40,9 hodiny a průměr v EU je 37,1 hodiny.

Strach z exekucí

Lidé v České republice se zřejmě bojí exekucí, neboť jejich počet klesá. V roce 2013 byl počet nařízených exekucí 714 000, což je o více než 100 tisíc méně než v roce 2012. Nejvyšší počet nařízených exekucí byl v roce 2011, kdy se blížil téměř k jednomu miliónu ( 936 219). Průměrná výše dluhu vymáhaného v exekuci byla v loňském roce 80 000,- Kč. Nepříjemným faktem je, že v tomto roce přibývají exekuce na důchody. Není výjimkou, že u jednoho důchodce eviduje ČSSZ dva či více exekučních příkazů.Nenašli jste, co jste hledali?

Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

Autor článku

Ing. Lucie Pohanková

lucie.pohankova@tilea.cz

724 689 811

Zobrazit profil

Podobné články

OMEZENÝ PROVOZ WEBU

OMEZENÝ PROVOZ WEBU Webové stránky svethypoteky.cz momentálně procházejí rozsáhlejší úpravou. Přecházíme na nový způsob správy obsahu a z tohoto důvodu jsou stránky pouze v omezeném provozu. Předem se omlouváme za…

Úvěrové registry II.

Úvěrové registry II. Pokračování článku o úvěrových registrech z předchozího týdne. V dnešním článku dokončíme popis jednotlivých úvěrových registrů, tedy Centrální registr úvěrů a SOLUS.

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen

Krátké statistiky z finančního trhu - říjen Tentokrát máme zajímavostí z finančního trhu poněkud více, ale určitě stojí za to. Jste zvědaví, co se odehrálo? Pojďme se na to společně podívat.

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH