Úvěrové registry I.

V tomto článku se podíváme na úvěrové registry. Jak úvěrové registry souvisí s hypotékou? Při podání žádosti o hypoteční úvěr si vás banka prověří právě v registrech a na jejich základě postoupí žádost dál nebo ji zamítne.

Publikováno 20. 11. 2014

Co je úvěrový registr

Úvěrový registr eviduje a slouží k vzájemné výměně informací o platební morálce, bonitě a důvěryhodnosti osob, a to jak osob fyzických, tak i právnických a podnikatelů.

Registr může být pozitivní nebo negativní. Pozitivní registr zahrnuje kompletní platební profil klienta včetně pozitivní historie jeho splácení. Pokud tedy splácíte hypotéku a nedopustili jste se vynechání splátek či jiného porušení finančního závazku, budete mít pozitivní registry. V negativních registrech jsou obsaženy záznamy o tom, že klient porušil svůj finanční závazek vůči některému věřiteli z řad účastníků registru.

Registry v ČR

v České republice působí 4 úvěrové registry. Jedná se o

 • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
 • Nebankovní registr klientských informací – (NRKI)
 • sdružení SOLUS
 • Centrální registr dlužníků (CRÚ)

BRKI

Bankovní registr klientských informací provozuje společnost Czech Banking Credit Bureau, a.s. Jsou zde zahrnuty jak pozitivní tak negativní informace o klientech. Najdeme zde údaje o podaných, odvolaných či zamítnutých žádostech o úvěr, uskutečněných úvěrových obchodech a jejich výši či výši splátek. Promítnou se zde také potenciální obchod jako je třeba poskytnutí kreditní karty nebo kontokorent klienta. Členy registru je 19 bank a 5 stavebních spořitelen (veškeré počty členů jsou k datu 1.10.2014).

NRKI

Nebankovní registr klientských informací je obdobou BRKI. Jediný rozdíl je v tom, že přispěvateli ohledně informací nejsou banky, ale různé finanční nebankovní instituce. Jedná se o leasingové společnosti nebo společnosti splátkového prodeje. Kromě uvedených institucí mají právo do tohoto registru nahlížet i třetí osoby, např. banky. Tento registr poskytuje údaje o smluvních vztazích mezi věřitelskými subjekty a jejich klienty, které určují důvěryhodnost, bonitu a platební morálku klientů, tedy údaje o úvěrových produktech (odmítnutých i přijatých), výši úvěru a splátek. Samozřejmě nechybí informace o tom, zda jsou závazky klienta včas a řádně plněny. Provozovatelem je CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. a členy je 27 leasingových nebo úvěrových společností.

Délka uchování záznamů v registrech BRKI a NRKI

 • po 1 roce jsou vymazány odvolané či zamítnuté žádosti bank
 • po 6 měsících jsou z vymazány odvolané či zamítnuté žádosti jiné finanční instituce
 • po 4 letech od data ukončení úvěrového závazku jsou informace o něm vymazány

  Výpisy z registrů BRKI a NRKI

  výpisy je možné získat na příslušném sídle registru nebo na základě písemné žádosti s úředně ověřeným podpisem. Výpisy jsou zpoplatněny dle sazebníku (BRKI i NRKI je mají stejné - http://www.cbcb.cz/cz/cenik-vypisu-1404041586.html ). Osobně lze výpis získat na počkání. Písemnou formou ve variantě expres asi do týdne a ve standardní lhůtě do 30 dnů. Žádost o výpis může podat i jiná osoba, pokud k tomu bude mít plnou moc s úředně ověřeným podpisem žadatele. O výpisy je také možné nově zažádat na webu www.kolikmam.cz . Pro získání výpisů z webu je nutné se zaregistrovat. I přes web je tato služba zpoplatněna. Více informací na www.cbcb.cz, www.cncb.cz a www.kolikmam.cz. • Nenašli jste, co jste hledali?

  Obraťte se s Vaším dotazem na poradce, nahlédněte do našeho slovníku pojmů nebo si rovnou sjednejte nezávaznou schůzku s jedním z našich specialistů, který Vám pomůže vyjednat levnější hypoteční úvěr.

  Autor článku

  Ing. Lucie Pohanková

  lucie.pohankova@tilea.cz

  724 689 811

  Zobrazit profil

  Podobné články

  OMEZENÝ PROVOZ WEBU

  OMEZENÝ PROVOZ WEBU Webové stránky svethypoteky.cz momentálně procházejí rozsáhlejší úpravou. Přecházíme na nový způsob správy obsahu a z tohoto důvodu jsou stránky pouze v omezeném provozu. Předem se omlouváme za…

  Úvěrové registry II.

  Úvěrové registry II. Pokračování článku o úvěrových registrech z předchozího týdne. V dnešním článku dokončíme popis jednotlivých úvěrových registrů, tedy Centrální registr úvěrů a SOLUS.

  Krátké statistiky z finančního trhu - říjen

  Krátké statistiky z finančního trhu - říjen Tentokrát máme zajímavostí z finančního trhu poněkud více, ale určitě stojí za to. Jste zvědaví, co se odehrálo? Pojďme se na to společně podívat.

  příspěvek 1000 Kč pro klienty SH