Doba splácení

Dobrý den,

zajímalo by mě, jak správně nastavit splátky a dobu splácení hypotéky.

Máme hypotéku s kratší splatností (15 let) a jsme cca v polovině splácení. Nedělá nám problém platit současnou výši splátky (cca 12 tis Kč).Zanedlouho nám skončí fixační období a budeme se rozhodovat co dále.

Setkal jsem se s názorem, že je lepší splácet hypotéku co nejdéle, s co nejdelší fixací. Údajně se tak dá maximálně využít efekt inflace. Jaký je váš názor? Je lépe splatit hypotéku co nejdříve nebo dobu splácení prodloužit na co nejdelší dobu a spoléhat na inflaci? Děkuji za informaci.

Martin
Ing. Lucie Pohanková

odpovídá Ing. Lucie Pohanková

Specialista na hypoteční úvěry, poradenství v oblasti pojištění, revize smluv, finanční plánování, vzdělávání

Zobrazit profil

odpovězeno 26.09.2014

Dobrý den,

délka splácení a fixačního období jsou především individuální povahy. Lidé mnohem více hledí na svoji psychickou pohodu než na finanční doporučení. Existují lidé, kteří nechtějí mít úvěr a tak se ho snaží zaplatit, co nejdříve. Tím pádem mají vyšší splátky, mnohdy nemají vybudovanou finanční rezervu a při nenadálých událostech se objeví finanční problémy. Finanční problémy se mohou projevit s nedostatkem financí na splácení úvěru či nedostatkem financí na běžné výdaje. Obojí většinou nekončí příliš dobře. Pokud je tedy takový človek, který nemá rád dluhy, měl by mít dostatečnou finanční rezervu. 

Ohledně efektu inflace, tak správně, inflace má vliv na splátky. Já osobně jsem názoru, že je lepší natáhnout délku splatnosti na dlouhou dobu. Uvedu příklad: vy chcete úvěr zaplatit za 15 let, já bych řekla, natáhněte to na delší dobu, třeba 25 let. Vemte si rozdíl mezi splátkou na 15 let a na 25 let. Tento rozdíl si ukládejte - spořte, investujte, vytvářejte rezervu. Vy budete mít pocit, že splátka není tak vysoká a vždy se na ní najdou peníze. V případě nenadálých událostí budete mít rezervu, takže budete brát z rezervy. Pokud rezerva bude vysoká, tak se její část použije na splacení úvěru v době, kdy končí fixační období a tak si vlastně zkrátíte dobu splácení a využijete inflaci. 

S pozdravem

Ing. Lucie Pohanková

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH