Změna zařazení v podňové zóně po podpisu HÚ

Dobrý den,

rozhodl jsem se koupit novostavbu domu. Část ceny jsem chtěl hradit z prodeje bytu a zbylou část hypotečním úvěrem.

Dům je postaven na terasovitém pozemku na horní terase asi 35m od Labe. V dubnu 2014 jsem napsal na pojišťovnu Allianz, abych zjistil, zda je dům vůbec pojistitelný proti povodni, což byla podmínka banky pro schválení hypotéky. Odpověď byla, že dům je v zóně 'B' a není žádný problém s pojištěním proti povodni a že mám navštívit jejich pobočku k vyřízení pojištění. To jsem udělal smlouva byla uzavřena (červen 2014). Poté proběhlo složení rezervačního poplatku na dům, probíhal prodej bytu a byla sepsána smlouva o smlouvě budoucí na koupi domu.

Nyní se podařilo prodat byt a zároveň byla podepsána smlouva na hypoteční úvěr. Čerpat by se mělo v říjnu 2014. Při podpisu hypoteční smlouvy jsem dostal dokumenty potřebné k vinkulaci pojistky na banku. Banka měla samozřejmě kopii pojistné smlouvy. A dva dny po podpisu smlouvy na hypotéku mi přišel dopis z Allianz (datum napsání dopisu se shodovalo s datumem podpisu smlouvy na hypotéku), kde mi bylo sdělěno, že dům se nově nachází v oblasti s vysokým rizikem výskytu povodní a že je nepojistitelný proti povodni. A mám dvě možnosti: 1. smlouva bude platit ve stávající podobě do června 2015 a pak nebude možné ji prodloužit a nebo za 2. budu souhlasit s okamžitým vyjmutím povodňě z pojistné smlouvy.

Jak se k tomu postaví banka, která ještě hypotéku nevyplatila, to zatím nevím, ale předpokládám, že to nebude v můj prospěch. Jsou zde penále propadnutí rezervačního poplatku, penále ze smlouvy o smlouvě budoucí a pokud bude odstoupeno od hypoteční smlouvy, tak i toto penále. Jinak pozemek, na kterém dům stojí je terasovitý, spodní část, na které je sklep domu (nad úrovní země) bývá při vylití zaplaven, horní část, kde stojí dům nebyla nikdy zaplavena a vchod je ještě pro jistotu asi 1,5 metru nad zemí. Co se v takovém případě dá dělat? Děkuji.

J.Bula
Petr Vecka

odpovídá Petr Vecka

Specialista na hypoteční úvěry,konsolidace úvěrů, pomoc při oddlužování, životní pojištění, poradenství v oblasti nemovitostí.

Zobrazit profil

odpovězeno 06.10.2014

Dobrý den,

dle Vašeho popisu bych nejdříve kontaktoval banku, jak se k tomu postaví a zda bude možno dodatkem upravit hypoteční smlouvu, případně pojistit nemovitost u banky a úvěr načerpat.

V případě negativního postavení banky k Vaší situaci bych akceptoval nabídku pojišťovny Allianz a podepsat roční smlouvu. Jinak by mohlo dojít na penále, které je spojené s úvěrem, rezervačním poplatkem atd. Dále doporučuji kontaktovat ostatní pojišťovny a začít jednat o pojištění jinde. Podle mých informací každá pojišťovna vyhodnocuje záplavovou oblast trochu jinak a tak by mohlo být možné pojistit nemovitost jinde než u Allianzu. Zřídit nově vinkulaci by už potom neměl být problém. Hledat jinou pojišťovnu bych začal řešit velmi brzy, neboť se mapy neustále aktualizují.

V případě jakéhokoliv dotazu se na mě můžete obrátit. Na konkrétnější odpověď je potřeba více informací o lokalitě pozemku domu.

S pozdravem

Petr Vecka

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH