Vyjmutí dcery z hypotéky

Dobrý den,

prosím o vyjádření se k danému problému.

Mám s dcerou hypotéku, zajištěnou nemovitostí /dvougeneračním domem/ a nyní chce dcera vyjmout z hypotéky. Je to možné? Můžu platit hypotéku sama, když jsem vdova a mám ještě další půjčky? Zkoušela jsem konsolidaci a tu jsem nedostala z důvodu častého zkoušení konsolidací. Je možné převést hypotéku jinam (úrok je 6,9 %) a případně ji spojit s dalšími půjčkami? Děkuji za odpověď.

Karla Havlátová
Ing. Lucie Pohanková

odpovídá Ing. Lucie Pohanková

Specialista na hypoteční úvěry, poradenství v oblasti pojištění, revize smluv, finanční plánování, vzdělávání

Zobrazit profil

odpovězeno 28.10.2014

Dobrý den paní Havlátová,

obecně k problému vyjmutí spolužadatele (ve Vašem případě dcery). Vyjmout spolužadatele lze, pokud sama splňujete podmínku tzv. bonity. Hlavní podmínkou z pohledu banky je to, aby aktuální příjmy žadatele (tedy Vás) byly v takové výši, která by umožňovala pokračovat ve splácení úvěru i po vyvázání spolužadatele. 

Nejlepší je vyvázat spolužadatele v době, kdy se mění úroková sazba (po uplynutí fixačního období) - je to totiž bez poplatku. Pokud je to mimo toto období, tak si banka za změnu úvěrové smlouvy účtuje pooplatek a ten se pohybuje v rozmezí 4 - 5 000,- Kč. 

Neznám Vaší přesnou finanční situaci - neuvádíte Váš příjem, takže nedokáži odhadnout výši měsíčního příjmu. Nemohu tedy spočítat, zda-li na úvěr stačíte sama. Úrokovou sazbu máte poměrně vysokou a převést hypotéku jinam je možné. Doporučuji uvažovat o změně banky po uplynutí fixačního období (neplatíte sankce) a udělat si průzkum v dalších bankách.

V případě dalších dotazů mne kontaktujte.

S pozdravem

Ing. Lucie Pohanková

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH