Nabídka hypotéky - popis

Dobrý den,

máme připravenou nabídku na úvěr od ČS 890 000,-Kč s úrokem 2,29%. Prostředky budou použity na rekonstrukci části rodinného domu, který je ve společném vlastnictví mém a manžela. Měsíční splátky byly vypočteny na 3 300 Kč. Banka vyžaduje vinkulaci k pojištění nemovitosti a žřízení zástavního práva. Jejich odhadce dělal odhad ceny, ale výsledek nám neposkytli. Prosím o posouzení uvedených podmínek. Díky!

Lucie
Ing. Jiří Pohanka

odpovídá Ing. Jiří Pohanka

Specialista na hypoteční úvěry, optimalizace pojistného portfolia, sestavování penzijních plánů, investiční poradenství

Zobrazit profil

odpovězeno 02.03.2015

Dobrý den, 
 
řekl bych, že podmínky od ČS jsou takové standardní (včetně požadavku zástavy a vinkulace). Budu konkrétnější.
 
1) úroková sazba by byla dobrá tak před 2 měsíci – je ale pravda, že neznám všechny podmínky případu
2) vypadá to, že jsou poskytnuty slevy na úrokové sazbě – nejspíš za pojištění (rychlá kalkulace ukazuje, že pojistné činí cca 330 Kč), za vedení účtu
3) na druhou stranu mi při splatnosti 30 let nesedí splátka, kterou uvádíte, protože ta při Vámi uvedené sazbě a výši úvěru by měla dle kalkulátoru ČS činit 3.436 Kč. Splátka 3.299 Kč odpovídá sazbě 1,99%, kterou lze dle mého dosáhnout za tzv. hypotéku s prémií (sleva –0,3%)
4) bylo by tedy potřeba si vyjasnit, jakou máte úrokovou sazbu, protože pokud by činila 1,99 %, byl bych vzhledem k tomu v jaké jste již fázi zpracování vcelku spokojen. V současnosti lze dosáhnout i nižších sazeb, ale jedná se spíše o vyšší hodnoty úvěrů.
5) Co trochu bolí na ČS jsou poplatky za čerpání (2.000 Kč) a poplatek za případnou hypotéku s prémií (3.000 Kč). Nevím, kolik jste zaplatili za odhad, kolik budete platit za vedení úvěrového účtu a běžného účtu.
6) Také Vaši hypotéku prodražuje pojištění úvěru, které jsem již zmínil – jsou banky, které ho nepožadují a přesto dosáhnete na sazbu 1,99% a nebo je možné sehnat tak o polovinu levnější.
 
Shrnu to. Jedná se standardní nabídku. Podle mne jste v situaci před schválením úvěru, máte hotový odhad a tak nevím, jestli by bylo účelné začít jednat s jinou bankou. V každém případě bych však na Vašem místě na ČS zatlačil a pokusil se vyjednat nižší sazbu, tak 1,99%, tedy pokud už ji nemáte (viz nesrovnalosti ohledně výše splátky).
 
Toto vše však pouze  tak trochu vyvozuji z poskytnutých údajů. K úplnému posouzení bych potřeboval se seznámit s celou záležitostí vcelku. Jestli se tedy v některých závěrech míjím se skutečností, vyplývá to právě z neznalosti všech parametrů.
 
Nicméně doufám, že Vás má odpověď alespoň částečně uspokojí a v případě jakýchkoliv dalších informací mě neváhejte kontaktovat. Vzdálenost bych v dnešní éře elektronické komunikace a rychlejší pošty neviděl jako problém.
 
Přeji hezký den.
 
Ing. Jiří Pohanka

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH