Doba fixace

Ahoj.

Vím, že doba fixace se může velmi lišit. Zajímalo by mě, jaký je v tom rozdíl? Jaká doba fixace je nejvýhodnější?

Matěj
Ing. Jiří Pohanka

odpovídá Ing. Jiří Pohanka

Specialista na hypoteční úvěry, optimalizace pojistného portfolia, sestavování penzijních plánů, investiční poradenství

Zobrazit profil

odpovězeno 14.04.2012

Dobrý den,

na tuto otázku bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. Máte pravdu, že doba fixace se může pohybovat v rozmezí od 3 měsíců po několik desítek let, ale výhodnost zvolených období mezi sebou nelze jednoduše posuzovat.

K řešení tohoto problému je potřeba položit si otázku jinou. Co pro mě znamená delší doba fixace? Odpověď je jednoduchá. Budu mít určitou jistotu, že úroková sazba mého úvěru a další podmínky uvěru budou po danou dobu neměnné, a to i pokud se výrazně změní situace na trhu. Klidně se tedy může stát, že v době, kdy úrokové sazby budou vyšší a úvěry tedy dražší, vy stále budete mít starou “výhodnou” sazbu, a to až do konce doby fixace.

Stejná situace se však může vyvíjet zcela opačným směrem. Možná, že tři roky po uzavření vaší úvěrové smlouvy budou banky nabízet úvěry levnější. V ten moment člověk, který zvolil dobu fixace tři roky, se může radovat, neboť v rámci refinancování může získat výhodnější podmínky úvěru a ulevit tak svému rozpočtu.

Nejistotu bank z budoucího vývoje můžeme sledovat i na nabízených úrokových sazbách hypoték. Obecně platí, že čím delší doba fixace, tím vyšší úrokové sazby. Nejčastěji se doba fixace pohybuje mezi 3 - 5 lety. Těmto fixačním obdobím odpovídají většinou i nejnižší úrokové sazby a to právě proto, že odhady bank budoucího vývoje trhu v těchto časových horizontech jsou relativně dobře předpověditelné.

S pozdravem

Ing. Jiří Pohanka

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH