Hypotéka na jiné účely než bydlení

Dobrý den,

Mohu si půjčit hypotéku na koupi auta? Příjde mi, že by mě to vyšlo levněji než např. leasing.

Petr
Ing. Jiří Pohanka

odpovídá Ing. Jiří Pohanka

Specialista na hypoteční úvěry, optimalizace pojistného portfolia, sestavování penzijních plánů, investiční poradenství

Zobrazit profil

odpovězeno 14.04.2012

Dobrý den,

Ano, je to možné. Celý problém je však trochu složitější.

Totiž, základním rysem hypotéky je, že se jedná o úvěr na záležitosti spojené s bydlením. Můžete si tedy půjčit na stavbu vlastního domu či jeho rekonstrukci, půjčka na auto tedy nepřipadá při standartní hypotéce v úvahu.

Existuje však možnost využít tzv. Americké (neúčelové) hypotéky. Ta se vyznačuje tím, že klient bance nemusí prokazovat, na co si peníze půjčuje, na druhou stranu, banka takovéto úvěry považuje za rizikovější a klient v takovémto případě v důsledku výšší úrokové sazby přeplatí více, než by tomu bylo u jiných typů hypoték (i když stále výrazně méně než u spotřebního úvěru).

Další důležitou podmínkou Americké hypotéky, stejně jako všech ostatních, je nutnost zajištění úvěru, a to zástavní nemovitostí. Pokud tedy máte k dispozici nemovitost, která by bance mohla být nabídnuta k zástavě,  je možné pro koupi auta využít i hypotečního úvěru. Musíte však počítat s tím, že pokud nebudete schopen splácet, banka bude mít v zástavě váš dům.

V rámci této odpovědi neřešíme daňové aspekty výhodnosti toho či onoho řešení. Je také zřejmé, že pořitovat si auto na úvěr s 30-ti letou splatností je čirý nesmysl, pokud neplánujeme jeho předčasné splacení na konci vhodně zvoleného fixačního období.

S pozdravem

Jiří Pohanka

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH