Pozastavení splácení

Dobrý den.

Pokud se dostanu do potíží a nejsem schopen dočasně splácet hypotéku, existuje možnost na určitou dobu pozastavit splácení a jsou za to nějaké sankce?

Jan
Miroslav Vepřek

odpovídá Miroslav Vepřek

Specialista na hypoteční úvěry, úvěry ze stavebního spoření, úvěry pro PO, BD a SVJ, poradenství v úvěrování bytových potřeb

Zobrazit profil

odpovězeno 01.07.2012

Dobrý den,

obecně vzato banky odklad splácení hypotéčního úvěru připouštějí a umožňují. V každém případě je nutné vycházet z toho, že banka nemá povinnost Vaší žádosti o odklad splátek vyhovět. Proti Vaší platební neschopnosti je chráněna zajištěním úvěru zástavou. Banka tedy může, ale nemusí vyjít vstříc. Rozhodně je však pro banku vyhodnější se nejprve s dlužníkem dohodnout na vyřešení jeho krize oproti nákladnějšímu řešení ve formě soudních sporů a vymáhání pohledávek.

Pokud ovšem chcete dosáhnout nějaké dohody o odkladu splátek, je nutným předpokladem bance včas oznámit, že nemáte dostatek financí na splácení Vašeho úvěru. Odklad splátek bývá pouze na určité časové období a počítejte s délkou maximálně 6 měsíců.

Vlastní odklad splátek nebývá nijak sankcionován. Na druhou stranu je tato situace řešena formou dodatku k úvěrové smlouvě, a ten zpoplatněn bývá. Cena za tento dodatek je různá a pohybuje se v řádu stovek až tisíců korun. Jeho obvyklá výše se pohybuje od 2.000 Kč do 5.000 Kč.

S pozdravem

Miroslav Vepřek

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH