Zrušení spolužadatele

Dobrý den,

pokud jsem vedená jako spolužadatel (cca 3 roky po podpisu),jaký doklad nebo potvrzení je nutné obdržet, abych již jako spolužadatel vedená nebyla? Děkuji za odpověď

Kristýna
Ing. Jiří Pohanka

odpovídá Ing. Jiří Pohanka

Specialista na hypoteční úvěry, optimalizace pojistného portfolia, sestavování penzijních plánů, investiční poradenství

Zobrazit profil

odpovězeno 21.01.2013

Vážená Kristýno,

pokud tomu dobře rozumím, tak se jedná o situaci, kdy jste před třemi roky žádala jako spolužadatel o hypoteční úvěr.

Z Vašeho dotazu není patrné, z jakého důvodu jste se stala spolužadatelem, nicméně jedním z nejčastějších důvodů bývá to, že hlavní žadatel nedisponuje dostatečnými příjmy pro získání požadovaného úvěru a pro získání odpovídající bonity poslouží příjmy spolužadatele. Ten se však tímto stává účastníkem smluvního vztahu (měla byste být uvedena jako účastník v úvěrové smlouvě) a de facto spoludlužníkem. Vyvázání spolužadatele z úvěrové smlouvy je možné a řeší se obvykle formou dodatku k úvěrové smlouvě. Hlavní podmínkou z pohledu banky je to, aby aktuální příjmy žadatele byly v takové výši, aby byl schopen pokračovat ve splácení úvěru i po vyvázání spolužadatele. Za změnu úvěrové smlouvy si banka účtuje poplatek dle platného ceníku. jeho obvyklá výše se pohybuje v rozmezí 4 - 5.000 Kč.

Z výše uvedeného je zřejmé, že k vyřízení bude potřeba v nejjednodušším případě volná forma žádosti o změnu smlouvy a standardizované "Potvrzení o příjmech" dané banky. Osobně bych však doporučoval obrátit se přímo na pracovníka banky, se kterým jste uzavírali hypotéku, a ten by Vám měl sdělit, jak bude banka postupovat ve Vašem případě a jaké doklady bude vyžadovat. Rovněž by měl být schopen Vám poradit v komplikovanějších situacích, jakými mohou být např. manželství žadatele se spolužadatelem a pod.

S přáním hezkého dne

Ing. Jiří Pohanka

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH