Koupě bytu v insolvenci

Pěkný den,

chtěla bych se zeptat, chceme kupovat byt, který je prodávaný v insolvenci. Máme se toho bát? Co je potřeba vědět nebo udělat? Děkuji.

Pavla
Ing. Pavel Sedlák

odpovídá Ing. Pavel Sedlák

Specialista na hypoteční úvěry, investiční a pojistné poradenství, zaměstnanecké benefity, SVJ, BD, pojistné a úvěrové poradenství pro právnické osoby, možnosti finanční nezávislosti

Zobrazit profil

odpovězeno 19.02.2013

Dobrý den,

i takový byt lze koupit bezpečně. Postup koupě bytu záleží na druhu a fázi insolvence.

Určitě využijte advokátní či notářské úschovy, kde ve smlouvě bude uvedeno, že peníze z úschovy odejdou až v okamžiku, kdy vy budete vlastníci nemovitosti. To prokážete výpisem z katastru nemovitostí tzv. listem vlastnictví, kde budete v té době uvedeni jako vlastníci. S tímto postupem může a nemusí souhlasit některá ze zůčastněných stran. Je potřeba najít společnou cestu, jak koupi zrealizovat.

Některé banky či stavební spořitelny mohou mít s takovou koupí problém. Záleží, zda budete koupi realizovat z vlastních peněz nebo přes banku/stavební spořitelnu.

Dále bych vás chtěl upozornit na zaplacení daně z převodu nemovitosti, tedy kdo ji bude hradit. Možnosti jsou dvě - buď prodávající, nebo vy. Nepsaným pravidlem sice je, že ji hradí prodávající, nicméně zákon toto nevymezuje jednoznačně, a proto je dobré tomu věnovat pozornost.

Pro přesnější odpověď bych potřeboval více informací. Určitě se nejedná o jednoduchou záležitost. Na vašem místě bych to jednoznačně řešil s někým, kdo se s touto situací již setkal. Pokud nikoho takového nemáte, můžete se obrátit přímo na mě nebo na jiného z našich poradců.

Přeji Vám hezký den.

Ing. Pavel Sedlák

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH