Akciové trhy

Ahoj,

chtěl jsem se zeptat na něco trochu jiného. Jak je to s obchodováním s akciemi v ČR? Vždy musíš obchodovat přes makléře,nebo jsou nějaký trhy,kde se můžeš pohybovat i sám? Popř. jiné možnosti. Díky.

Vojtěch Solař
Ing. Pavel Sedlák

odpovídá Ing. Pavel Sedlák

Specialista na hypoteční úvěry, investiční a pojistné poradenství, zaměstnanecké benefity, SVJ, BD, pojistné a úvěrové poradenství pro právnické osoby, možnosti finanční nezávislosti

Zobrazit profil

odpovězeno 24.02.2013

Vážený pane Solaři,

lze investovat do akcií, dluhopisů, komodit, měn a spoustu dalších forem cenných papírů. O vhodnosti vynaložení finančních prostředků rozhoduje cíl, kterým svou investicí sleduji. Jde tedy o to si ujasnit, co svojí investicí sleduji, v jakém časovém horizonru budu investované peníze potřebovat a v neposlední řadě i zvážit, jaké riziko jsem ochotný podstoupit.   Podle odpovědí se volí vhodný způsob investování. K orientaci v této nejednoduché problematice  je možné využít některého ze zkušených poradců z tohoto oboru a nebo investovat samostatně. Jestliže člověk investuje samostatně, je odkázán pouze sám na sebe a informace jemu dostupné. Pro úplného začátečníka to může být v dnešní době rizikovější varianta. Tento typ obchodování se řeší prostřednictvím brokerských společností (jde o licencované obchodníky s přímým přístupem na trh), u kterých je nutné se zaregistrovat a založit si účet. Řada z těchto společností nabízí i širokou škálu školení a kurzů pro různé úrovně investorů. Rozhodně je dobré alespoň některé z těchto kurzů navštívit, stejně jako by nemělo uniknout Vaší pozornosti prostudování sazebníku poplatků. Většina společností umožňuje investování jak na českém, tak zahraničním trhu. Pokud byste tedy chtěl investovat úplně přímo, bez jakýchkoliv prostředníků, musel byste se stát zmiňovaným licencovaným obchodníkem.

Další možností je vynaložení financí formou kolektivního investování neboli prostřednictvím tzv. podílových fondů. Jde o variantu relativně méně rizikovější, ačkoliv i v tomto případě bych doporučoval získání alespoň základních informací od poradce či absolvováním odpovídajícího kurzu.

Pokud byste potřeboval více informací, doporučuji osobní schůzku s některým z našich poradců. Jde přeci jen o širokou problematiku a odpověď na Vaši otázku nelze na tomto prostoru zdaleka vyčerpat.

S pozdravem

Ing. Pavel Sedlák

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH