Vyvázání zajištění

Dobrý den,

co pro mě znamená, kdybych měl zájem o následující: "Změna (vyvázání, výměna) zajištění nebo účastníka úvěrového případu." Děkuji.

Honza
Ing. Jiří Pohanka

odpovídá Ing. Jiří Pohanka

Specialista na hypoteční úvěry, optimalizace pojistného portfolia, sestavování penzijních plánů, investiční poradenství

Zobrazit profil

odpovězeno 03.09.2013

Dobrý den,

k podrobné odpovědi na Váš dotaz by bylo potřeba znát více podrobností, ale v obecné rovině lze  k této problematice říci toto:

1) Výměna či jinými slovy vyvázání zajištění (zástavy) úvěru je možná za předpokladu, že hodnota nově nabízené zástavy je taková, aby byly zachovány podmínky úvěru. V praktické rovině to znamená, že musíte s bankou projednat tuto svoji žádost a ona s ní musí souhlasit. Dále bude nutné si nechat udělat odhad nové nemovitosti od odhadce schváleného bankou. Poté, budeli odhad dostatečný, bude následovat podpis nových zástavních smluv a jejich vklad do katastru nemovitostí. Je nutné také počítat s tím, že za nový odhad  a za vklad zástavní smlouvy do katastru zaplatíte poplatek. Ten v případě odhadu se může pohybovat v rozmezí cca 3.500 - 5.000 Kč dle typu zastavované nemovitosti. Poplatek za vklad zástavních smluv do katastru dnes činí 1.000 Kč. Také je dobré se při jednání s bankou informovat na to, zdali si neúčtují nějaký poplatek za tento úkon. Pokud bude nutné vystavovat dodatek k úvěrové smlouvě, bude tento úkon určitě zpoplatněn dle platného ceníku dané banky.

2) Pro výměnu či vyvázání jednoho či více účastníků úvěrového případu platí v zásadě stejná logika. Banka musí s Vaší žádostí souhlasit. V tomto případě však namísto posuzování ceny nové nemovitosti bude posuzovat bonitu nového účastníka a to, jak tato jeho bonita zapadá do nastavených podmínek úvěru. Konkrétně to znamená, že vedle dostatečných příjmů bude banku zajímat i historie nového účastníka v úvěrových registrech, jestli věk odpovídá délce splatnosti úvěru, rodinné poměry, druh zaměstnání atd. V tomto případě lze očekávat, že si bude banka účtovat poplatek za vyhotovení dodatku k úvěrové smlouvě.

V případě dalších informací mě neváhejte kontaktovat na tel. č. 603 436 850 nebo na emailu jiri.pohanka1@seznam.cz.

S pozdravem

Ing. Jiří Pohanka

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH