Hypotéka a bankrot banky

Dobrý den vespolek,

zajímalo by mě, co by se stalo s mojí hypotékou, kdyby zbrankrotovala moje banka, třeba během krize

Pavel
Ing. Lucie Pohanková

odpovídá Ing. Lucie Pohanková

Specialista na hypoteční úvěry, poradenství v oblasti pojištění, revize smluv, finanční plánování, vzdělávání

Zobrazit profil

odpovězeno 10.10.2013

Vážený Pavle,

Pokud se banka dostane do úpadku (zbankrotuje, krachne), mělo by být postupováno dle platných ustanovení insolvenčního zákona (zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení). Úpadku banky se speciálně věnuje oddíl 2 tohoto zákona.

V konkrétním případě půjde jistě o komplikovanou situaci, ale v obecné rovině nejspíš správce konkursní podstaty (insolvenční správce) úplatně postoupí pohledávku (tj. vaši hypotéku) jinému finančnímu subjektu, jímž bude s největší pravděpodobností jiná banka působící na českém finančním trhu. Tato nová banka by tímto nabytím vstoupila do práv původního věřitele, tedy Vaší původní banky, a Vy byste poté jako staronový klient pokračoval v placení splátek nové bance, resp. novému věřiteli.

Vzhledem k opakovaným proklamacím ČNB o dobrém stavu našich bankovních institucí si osobně myslím, že úpadek a následné vyhlášení konkurzu na některou z tuzemských bank nehrozí (toto se netýká spořitelních a úvěrních družstev). Pokud by však taková situace hrozila, očekávala bych spíše řešení v podobě převzetí jinou finanční institucí, jak tomu ostatně napovídá i výše popsaný postup dle insolvenčního zákona. V rámci tohoto postupu by s největší pravděpodobností došlo i k převzetí Vašeho stávajícího úvěru za původně dohodnutých podmínek. Navíc by tento ekonomický problém nejspíš okamžitě přerostl v politické téma, a tudíž by se jistě při řešení situace významně angažoval stát.

S pozdravem

Lucie Pohanková

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH