Leasing nebo hypotéka?

Dobrý den.

Mohu si půjčit hypotéku na koupi auta? Příjde mi, že by mě to vyšlo levněji než např. leasing.

Karel V.
Ing. Lucie Pohanková

odpovídá Ing. Lucie Pohanková

Specialista na hypoteční úvěry, poradenství v oblasti pojištění, revize smluv, finanční plánování, vzdělávání

Zobrazit profil

odpovězeno 12.10.2013

Dobrý den,

ano, je možné si vzít hypoteční úvěr třeba i na koupi auta. Jednalo by se o tzv. americkou hypotéku, která spočívá v tom, že vypůjčené peníze můžete použít na cokoliv, a tu banky obvykle poskytují do maximální výše 50% LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavní nemovitosti). S hypotečním úvěrem obecně jsou ale spojeny jisté poplatky (odhad nemovitosti, zpracování úvěru atd.) a s americkou hypotékou zpravidla i vyšší úroková sazba.

Ač je to tedy možné, neshledávám příliš šťastným způsobem řešit koupi auta hypotečním úvěrem, respektive na koupi auta ručit nemovitostí. Automobil se s největší pravděpodobností po několika letech vymění a na nemovitosti by vázla zástava banky. Hypoteční úvěry jsou dlouhodobé úvěry s delší dobou splatnosti. Doporučovala bych spíše spotřebitelské úvěry (některé banky přímo nabízejí produkty na koupi auta), které je možné kdykoliv bezplatně splatit a neplatí se žádné poplatky za zpracování.

Co se týče leasingu, má svá vlastní specifika. Spíše bych doporučovala spotřebitelský úvěr, protože v případě koupě budete vlastníkem automobilu vy a můžete si s tím autem dělat, co chcete, zatímco při využití leasingu jste pouze v roli provozovatele vozu, vlastníkem je stále leasingová společnost. Navíc, v případě, že byste chtěl leasing splatit předčasně, budou vám zpravidla dle příslušných podmínek leasingové smlouvy dopočítány úroky, o které by leasingová společnost v případě předčasného splacení přišla.

Pokud byste měl zájem o nějaké rady při výběru konkrétního úvěru pro pořízení auta, neváhejte mě kontaktovat. Ráda vám pomůžu.“

S pozdravem

Lucie Pohanková

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH