Refinancování či doplacení úvěru u ČMSS

Dobrý den,

ráda bych se informovala o možnostech zrušení úvěru a meziúvěru u ČMSS.

Smlouvu o stavebním spoření jsme uzavírali před 7 lety a od roku 2009 máme uzavřenou smlouvu o úvěru a meziúvěru.Cílová částka meziúvěru je 800.000, ale vyčerpali jsme jen 400.000. Na vkladovém účtu máme naspořeno 100.000 a nyní bychom chtěli zbývající část (300.000) buď refinancovat, nebo doplatit hotově z vlastních zdrojů. Máme informace, že refinancování není možné.

Mohli byste mi poradit, jakým způsobem lze tedy ukončit tento úvěr/meziúvěr? Bude to možné výpovědí smlouvy o SS a zaplacením dluhu vlastními prostředky?

Děkuji

Alena Tesařová
Ing. Jiří Pohanka

odpovídá Ing. Jiří Pohanka

Specialista na hypoteční úvěry, optimalizace pojistného portfolia, sestavování penzijních plánů, investiční poradenství

Zobrazit profil

odpovězeno 27.02.2014

Vážená paní Tesařová,

k tomu, abychom vám mohli poskytnout přesné informace, nemáme bohužel dost informací. Nicméně, alespoň obecně, vám můžeme říct toto:

Z Vašich údajů je zřejmé, že jste stále ještě ve fázi meziúvěru (překlenovacího úvěru) a že tam ještě nějakou dobu pobudete. Předně záleží na tom, jakou částku bude ČMSS počítat jako částku nutnou pro překlopení do řádného úvěru. Pokud bude vycházet z cílové částky 800 000, bude částka pro překlopení řádného úvěru (40%) činit 320.000. Tuto variantu pokládáme za méně pravděpodobnou. Jako více pravděpodobná se jeví varianta, že bude ČMSS vycházet z částky 400 tis. Kč a v tu chvíli činí naspořená částka nutná pro překlopení do řádného úvěru 160 tis (40%). Podle Vámi sdělených údajů by Vám tudíž mělo na spořicím účtu stavebního spoření chybět ještě cca 60 tis. Kč. Druhou podmínkou pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření je dvouleté trvání smlouvy o stavebním spoření a tato podmínka je splněna. Je tu ještě třetí podmínka, a tou je dosažení tzv. hodnotícího čísla, nicméně to vám bude vypočteno až po dosažení 40% z cílové částky na spočicím účtu.

Z toho vyplývá, že je nutné si s ČMSS vyjasnit, co rozumí pod cílovou částkou ve Vašem konkrétním případě.

Za druhé, ohledně otázky refinancování se to má bohužel tak, že ve fázi překlenovacího úvěru Vám ČMSS přeúvěrování od jiné instituce nepovolí, respektive, možná by to povolila, ale jen za zvláštních podmínek (rozvod, dědictví, úmrtí, atp.).

Existuje i určitá šance, že by to mohla povolit v případě, že úvěr není zajištěn zástavním právem k nemovitosti, ale opět by to chtělo Vaši situace řešit konrkétním dotazem na ČMSS.

V závěru svého dotazu zmiňujete možnost doplatit úvěr z vlastních zdrojů. Tento postup je určitě možný, ale opět se dostáváme do obdobné situace jako v případě refinancování úvěru penězi od jiné úvěrové instituce. ČMSS to musí pschválit. V případě neschválení je tedy možné postupovat tak, že vložíte na spořící účet stavebního spoření tolik finančních prostředků, aby Vás co nejdříve převedli do řádného úvěru a ten již můžete splatit kdykoliv.

S pozdravem

Ing. Jiří Pohanka

 

 

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH