Prodej nemovitosti zatížené hypotékou

Dobrý den,

před pár lety jsme si s manželkou na hypotéku pořídili chalupu a jako zástavu jsme použili přímo kupovanou nemovitost. Nyní zvažujeme možnost chalupu prodat, je to vůbec možné, pokud je stále použita jako zástavní nemovitost? Jak bychom měli postupovat?

Děkuji za radu

J. Novák
Ing. Jiří Pohanka

odpovídá Ing. Jiří Pohanka

Specialista na hypoteční úvěry, optimalizace pojistného portfolia, sestavování penzijních plánů, investiční poradenství

Zobrazit profil

odpovězeno 10.03.2014

Dobrý den, pane Nováku,

na Váš dotaz lze poměrně jednoznačně odpovědět, že prodeji v zásadě nic nebrání. Jediným problémem je pouze správné načasování.

Z dotazu není patrné, jaký typ hypotéčního úvěru jste pro koupi nemovitosti zvolili. Jde totiž o to, že hypotéční úvěr může být buď neúčelový a nebo účelový. Neúčelový hypoteční úvěr (tzv.”amerika”) lze většinou zaplatit kdykoliv a poplatek za jeho předčasné splacení není v poměru k výši úvěru nikterak odrazující.

Proti tomuto typu se účelový hypotéční úvěr vyznačuje tím, že ho sice také můžete zaplatit kdykoliv, ale pokud tak učiníte v období mimo konec termínu fixace úrokové sazby, bude poplatek docela citelný (obvyklé rozmezí je 5 – 10% z výše nesplacené jistiny úvěru, což při zůstatku úvěru – jistiny -  1 mil. Kč může činit 50 – 100.000 Kč).

Do správného načasování však nepatří pouze sladění prodeje s koncem fixačního období úrokové sazby, ale i vyjednání podmínek, za jakých je banka ochotna uvolnit své zástavní právo, které vázne na prodávané nemovitosti.

Chce to tedy dobře plánovat (nemovitost nelze většinou prodat obratem a je nutno počítat s tím, že nalezení kupce trvá v řádu měsíců, někdy i roků) a jednat s bankou.

S pozdravem

Ing. Jiří Pohanka

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH