Rozvod a hypotéka

Dobrý den,

v roce 2012/11 jsme si s přítelem vzali společnou hypotéku z překlenovacího úvěru a každý vlastníme polovinu rodinného domu. V roce 2013/09 jsme se vzali a nyní jsme od sebe a budeme se rozvádět.

Chtěla jsem se zeptat, zdali se dá nějak závazku zbavit nebo vypovedět hypotéku?

Manžel obývá rodinný dům a bydlí tam společně se synem, kterého máme ve střídavé péči. Manžel chce ale bych přepsala svou polovinu na něj či na syna. Mně se ale nelíbí, že budu vázaná hypotékou jako spolužadatel na dalších 19 let a nebudu vlastnit ani část nemovitosti.

Existuje nějaké řešení, třeba majetkopravní vyrovnání, že by manžel měl dům i dluh jen na sebe? Děkuji

Kristýna
Ing. Lucie Pohanková

odpovídá Ing. Lucie Pohanková

Specialista na hypoteční úvěry, poradenství v oblasti pojištění, revize smluv, finanční plánování, vzdělávání

Zobrazit profil

odpovězeno 06.06.2014

Dobrý den Kristýno,

Váš případ je poněkud komplikovanější, avšak řešitelný.  

Nejprve k samotnému úvěru. Píšete, že jsem si vzali hypotéku z překlenovacího úvěru. Není ale jasné, zdali jste si brali úvěr ze smluv, které jste již měli založené nebo se zakládaly smlouvy nové. Také není jasné, jestli jste měli smlouvu jednu či více a jaký byl účel úvěru. Hypotéku ze stavebního spoření můžete totiž mít i na vícero smlouvách. Také nepíšete, jestli jste už z překlenovacího úvěru "spadli" do řádného úvěru, či kolik chybí dospořit do řádného úvěru. Obecně platí, že pokud je naspořeno alespoň 40% cílové částky, spoříte alespoň 2 roky a máte dobré hodnotící číslo, tak se překlenovací úvěr překlopí do řádného úvěru. Překlenovací a řádný úvěr se odlišují. 

Vás zajímá, jestli je možné se závazku zbavit nebo vypovědět hypotéku. Je samozřejmě možné úvěr doplatit z vlastních zdrojů a tím se ho úplně zbavit. Pokud jste ale v překlenovacím úvěru, budete pravděpodobně platit sankci za předčasné splacení. Na úvěrové smlouvě máte předpokládané datum přidělení řádného úvěru a také datum, do kdy máte fixovanou úrokovou sazbu. Výše pokuty za předčasné splacení se odvíjí od těchto termínů. Nemovitost by byla očištěna od dluhů a je pak jen na Vás, kdo se zapíše jako majitel na katastru.

Jestliže nemáte dostatečné množství finančních prostředků a chcete se vyvázat jako spolužadatel, je řešení složitější. Aby bylo možné spolužadatele vyjmout z úvěrového vztahu, tak je totiž potřeba, aby hlavní žadatel, tedy Váš manžel, byl bonitní. Tj. musí mít příjem akceptovatelný bankou a musí ho mít ve výši, kterou pokrývá měsíční splátky, životní minimum a rezervu. Dále by bylo dobré, aby neměl další závazky (kreditní karty, kontokorenty a další úvěry), které bonitu snižují a neměl zápis v registrech za pozdní splácení atd. Pokud vše splňuje, můžete si zažádat o vyjmutí spolužadatele či případně profinancovat úvěr jinde. Pokud by se vše podařilo, úvěr by byl psaný jen na manžela. Dále je samozřejmě možné změnit vlastnictví nemovitosti výlučně na jednoho majitele. 

 

V případě bližších informací či konzultací mne kontaktujte na emailu (lucie.pohankova@tilea.cz) nebo na telefonním čísle 724 689 811.

 

S pozdravem 

 

Ing. Lucie Pohanková

 

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH