Hypotéka - odstup od smlouvy

Dobrý den,

požádal jsem o HÚ, který byl schválen a já s manželkou jsme se vším souhlasili a úvěr podepsali. Odnesl jsem na katastr veškeré papíry z banky (zastavní a vkladová smlouva).

Bohužel se stalo to, že prodávající odstoupil od prodeje nemovitosti (RD) a banka (ČSOB) po nás bude požadovat 5% z půjčené částky.

Co mám prosím dělat, peníze nemáme a v podstatě nemám ani co koupit. Moc děkuji za odpověď.

Radek Tarčák
Ing. Lucie Pohanková

odpovídá Ing. Lucie Pohanková

Specialista na hypoteční úvěry, poradenství v oblasti pojištění, revize smluv, finanční plánování, vzdělávání

Zobrazit profil

odpovězeno 06.06.2014

Dobrý den,

odstoupení od záměru ze strany prodávajícího se občas bohužel přihodí a banky o tom vědí. Máte dvě možnosti, co dělat.

1) najít nemovitost, která bude cenově stejná nebo velmi podobná předchozí nemovitosti, na kterou jste si brali hypoteční úvěr. Zde by se akorát smluvně změnila zástava. Dodatek vytvoří banka za 5 tisíc Kč. 

2) v úvěrové smlouvě, kterou máte u sebe je v článku 8, bod 3 a 4. V těchto bodech je odstoupení od investice ze strany jiné než dlužníka (tj. prodávajícího) řešeno. Podáte tedy výpověď úvěru z důvodu odstoupení prodávajícího. Pokud dodáte bance doklad, ze kterého je patrné, že prodávající nechce nemovitost prodat, přestože jste se na tom domluvili a domluvu potvrdili podpisy kupní smlouvy, banka nemusí po Vás požadovat 5% z půjčené částky. Je možné, že za výpověď úvěru se bude platit sankce, avšak nepředpokládám, že by byla vysoká. 

V obou případech bych poplatek nárokovala u prodávajícího, který odstoupil od prodeje. Dále bych doporučovala prostudovat rezervační či kupní smlouvu, zdali tam není zmíněn postup v případě této události.

 

S pozdravem

Ing. Lucie Pohanková

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH