Odstoupení od HÚ

Dobrý den,

momentálně řešíme s bankou odstoupení od HÚ, neboť majitel odstoupil od kupní smlouvy z důvodu nedodržení termínu uhrazení kupní částky. Včasné čerpání se u banky nepovedlo kvůli pojištění nemovitosti.

U banky jsme standardně zaplatili odhad 4 tisíce a poplatek za zpracování. Vše jsme řešili přes poradce ze společnosti Gepard, který tvrdil, že je vše v pořádku.

Úvěr byl podepsán a čekalo se na zapsání zástavního práva. Po zapsání zástavního práva začal poradce řešit pojistku kvůli vinkulaci a zjistil, že nemovitost se nachází ve 4. povodňové oblasti a je téměř nepojistitelná.

O tom, že je nemovitost ve 4. povodňové oblasti nás nikdo ze strany banky, ani její interní odhadce, neinformoval. Dokonce nás neinformoval ani náš fin. poradce, který nám vlastně ukázal smlouvy k vinkulaci až v ten den, kdy sepsal pojistku,nicméně tyto smlouvy jsem mu již nepodepsal.

Banka teď po nás chce uhradit penále 5%. Nicméně z mého pohledu nedošlo k chybě ani na naší straně, tak ani na straně prodávajícího. O tom, že budou s pojištěním problémy nás neinformovali. Prosím, jak vidíte naší situaci?

V. Janda
Ing. Lucie Pohanková

odpovídá Ing. Lucie Pohanková

Specialista na hypoteční úvěry, poradenství v oblasti pojištění, revize smluv, finanční plánování, vzdělávání

Zobrazit profil

odpovězeno 17.06.2014

Dobrý den,

na Vašem dotazu mne zaráží jedna věc a to je informovanost ohledně povodňové zóny. Prodávající či realitní kancelář by na tuto okolnost měli upozornit, neboť 4. povodňová zóna značí zónu s vysokým rizikem povodně.

Co se týče interního odhadu, odhadce nemá povinnost informovat. Může si ale vyžádat pojištění nemovitosti zejména pro případ povodně a stanovit to jako podmínku čerpání. Ve většině případů je bankovní poradce a stejně tak i finanční poradce, který pomáhá s úvěrem, obeznámen s výsledkem odhadu. Podmínky čerpání jsou uvedeny v úvěrové smlouvě a před podpisem by se měly řádně prostudovat. 

Také nerozumím tomu, proč se čekalo s pojistkou nemovitosti až po zapsání zástavního práva. Už při samotné nabídce na cenu pojištění se zjišťuje poloha a případně se vyloučí z pojištění. Pojištění nemovitosti by se mělo řešit komplexně s hypotečním úvěrem, aby klient měl představu o výši pojistného, které bude platit. 

Banka má nárok na penále, neboť jste podepsali, že souhlasíte s podmínkami hypotečního úvěru. Máte tři možnosti, jak toto penále řešit: 1) zaplatit ho, 2) najít jinou nemovitost v podobné cenové relaci a vyměnit zástavu - některé banky to umožňují, avšak bude zde poplatek za sjednání dodatku a 3) přes Vašeho finančního poradce zažádat o prominutí penále a vysvětlit důvod.

Jednoznačně říci, v jaké části procesu a u koho nastala chyba nelze říci. Informace o tom, že se jedná o nemovitost v zóně s vysokým rizikem povodně, se nějak "ztratila". 

Pevné nervy a pěkný den

Ing. Lucie Pohanková

 

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH