Vyvázání nemovitosti ze zástavy

Dobrý den,

v roce 2007 jsme si brali hypotéku na 1 mil Kč, kupní cena bytu 760 tisíc. Ručili jsme tímto bytem plus dočasně bytem mé maminky. Udělali jsme rekonstrukci a na konci roku 2007 jsme si zaplatili navazující odhad našeho bytu (zněl na částku 1 050 000 Kč) a poslali žádost o vyvázání bytu maminky. Bohužel jsme nezkontrolovali výsledek a počítali s tím, že druhý byt je vyvázán.

Letos v červnu si maminka chtěla vzít úvěr na plastová okna a zjistila, že její byt je stále v zástavě. Banka náš požadavek z počátku roku 2008 nezpracovala, a nyní odmítá druhý byt vyvázat, i přes to, že současná výše hypotéky je 830 tisíc a běžné kupní ceny takovýchto bytů cca 1,1 milionu. Nový odhad platit nechceme, protože jsme jej platili již v roce 2007, a chybou banky k vyvázání nemovitosti nedošlo. Máme šanci se nějak bránit?

Děkuji moc za odpověď.

S pozdravem,

Lucie Poledníková
Ing. Lucie Pohanková

odpovídá Ing. Lucie Pohanková

Specialista na hypoteční úvěry, poradenství v oblasti pojištění, revize smluv, finanční plánování, vzdělávání

Zobrazit profil

odpovězeno 17.08.2014

Dobrý den,

důležité je vědět, proč banka nechce vyvázat byt maminky. Sdělili Vám důvod? Dále píšete běžné kupní ceny - ty se ale odlišují od cen odhadních. Odhadní cena je většinou nižší než cena kupní. Chápu, že se Vám nechce platit znovu odhad, ale od roku 2007 se situace na trhu nemovitostí poměrně hodně změnila a banka má samozřejmě právo tyto změny zohlednit.

Ve Vašem případě bych nejdříve zjistila důvod toho, proč nemovitost nechtějí vyvázat. Také nepíšete, u jaké banky úvěr máte. Některé banky totiž mají svého ombucmana, který by se měl zabývat stížnostmi zákazníků, takže bych se na něj obrátila. V případě, že by nemovitost nechtěli vyvázat kvůli nedostatečné výši zástavy, tak bych zvážila jinou banku. V jiných bankách máte refinancování zdarma a existují další možnosti financování, třeba až 120% LTV. Tímto způsobem by bylo možné vyvázat nemovitost maminky. 

V případě dalších dotazů mne konktaktujte.

S pozdravem

Ing. Lucie Pohanková

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH