Zvednutí úroků a poplatek za změnu účtu

Dobrý den,

mám hypotéku od Hypoteční banky. V červnu mi končí fixace, takže jsem si nechala již teď vypočítat novou úrokovou sazbu. S novou úrokovou sazbou jsem souhlasila a asi před měsícem jsem podepsala dodatek na dalších pět let fixace. Bohužel jsem musela změnit banku, ve které mám běžný účet a teď, když chci změnit inkaso, tak mi chce Hypoteční banka účtovat 3000 kč za dodatek. Navíc mi ještě vyhrožují zvednutím úrokové sazby o 0,15 %.

Mají na to vůbec nárok, když platím včas a bez problémů?

Děkuji za odpověď.

Marcela Dostálová
Ing. Lucie Pohanková

odpovídá Ing. Lucie Pohanková

Specialista na hypoteční úvěry, poradenství v oblasti pojištění, revize smluv, finanční plánování, vzdělávání

Zobrazit profil

odpovězeno 23.08.2014

Dobrý den,

Váš běžný účet jste měla u ČSOB banky, je to tak? 

Banka má právo účtovat si poplatek za dodatek. V podmínkách, které jste podepsala společně s novou sazbou bude určitě položka o placení, respektive, z jakého účtu bude úvěr splácen. Pokud Vy změníte banku, dochází ke změně smluvních podmínek a za to si banka účtuje poplatek. Společně s tím může dojít ke zvýšení úrokové sazby. Banky totiž většinou snížují úrokovou sazbu, pokud se rozhodnete u nich mít účet. Naopak tedy, pokud u nich hlavní účet, ze kterého nebudete splácet úvěr nemáte, mohou Vám zvýšit úrokovou sazbu. 

Odpověď na Vaší otázku tedy je, ano - banka na to má nárok. To jestli platíte včas a bez problémů zde nehraje roli. Ve Vašem případě se zřejmě jedná o porušení smluvních podmínek. Doporučuji si pročíst úvěrové podmínky.

 

S pozdravem

 

Ing. Lucie Pohanková

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH