Jak na koupi domu v insolvenci?

Dobrý den,

plánujeme koupit dům, který se prodává v rámci insolvenčního řízení. Stále jsme zatím ve fázi, kdy jednáme o ceně, tudíž jsme ještě ani nepožádali o schválení hypotéky.

Bohužel nedisponujeme žádnou finanční rezervou, a tak chceme dům financovat pomocí hypotéky. Bylo nám řečeno, že na takový dům nám banka hypotéku nepůjčí, ale lze to řešit předhypotečním úvěrem.

Insolvenční správkyně nás upozornila, že pokud se rozhodneme pro koupi, budeme muset složit zálohu, s čímž počítáme.

Zajímalo by nás, jaký je vlastně celkový postup v takovém případě? Jak bude vlastně všechno probíhat? Zaplatíme zálohu, poté budeme u banky žádat o předhypoteční úvěr, potom o hypotéku, může to trvat třeba i 2 měsíce a nakonec hypotéku nedostaneme, je záloha vratná? Prostě vůbec nevíme, kde máme začít a kam zajít, o co žádat...

Děkuji.

Marcela
Ing. Pavel Sedlák

odpovídá Ing. Pavel Sedlák

Specialista na hypoteční úvěry, investiční a pojistné poradenství, zaměstnanecké benefity, SVJ, BD, pojistné a úvěrové poradenství pro právnické osoby, možnosti finanční nezávislosti

Zobrazit profil

odpovězeno

Dobrý den,

insolvenční správce vám rozhodně nepřepíše nemovitost v momentě, kdy ještě nemá peníze. Pokud by byl svolný s advokátní úschovou, byla by to pro vás výhoda. Je to hodně o komunikaci se všemi stranami. Právníkem, správcem a bankou. Doporučuji do toho jít s někým, kdo má zkušenosti s takovým obchodem. Musíte tam dát pozor na dostatečné termíny.

Pokud nemáte jinou zástavu, nic jiného než předhypoteční úvěr vám nezbyde. Co se týče předhypotečních úvěrů na takový případ, omezil bych výběr bank spíše na 2. Podstatou insolvence je, že kupujete nemovitost zpravidla za nižší cenu. Pokud jde o jeho výhodnost, závisí to na katastru. Podle mne vám to může trvat maximálně 6 měsíců, když bude katastr pracovat velice pomalu. Jinak za 3 měsíce od začátku vyřizování. Tím pádem než splácíte hypotéku, kterou umoříte předhypoteční úvěr, stojí vás to 3-6 splátek pouze úroků. A to není tak strašné. Pak jsou tam náklady na vyřízení předhypotečního úvěru, ale i s tím se dá nějak pracovat. Záleží na kontaktech a vyjednávacích možnostech s bankou.

Jestli budete chtít, můžu vám pomoci to protáhnout přes banku i za dobrých podmínek.

S pozdravem

Ing. Pavel Sedlák

příspěvek 1000 Kč pro klienty SH